Námestie Slobody v Banskej Bystrici v piatok popoludní zaplnili desiatky stánkov s prevažne domácimi kulinárskymi špecialitami. Odštartoval tu prvý ročník gastronomického festivalu Grilliada, ktorý nadväzuje na vlaňajší jesenný nultý ročník.

“Očakávame, že Grilliada prekročí rámec lokálneho významu a stane sa podujatím celoslovenského a možno aj stredoeurópskeho významu a získa taký kredit, že ľudia budú za dobrým jedlom cestovať do Banskej Bystrice. Mám silnú ambíciu, aby sa Banská Bystrica stala členom siete gastronomicky kreatívnych miest UNESCO a organizovanie gastronomickej súťaže je jedným z predpokladov,” povedal krátko po otvorení festivalu primátor Peter Gogola. “Návštevnosť za najbližšie tri dni odhadujeme na 15-20 tisíc návštevníkov. Vlani sa naša kampaň sústreďovala len na región Banskej Bystrice. V tomto roku sme urobili pomyselný okruh sto kilometrov a s našou kampaňou sa mohli stretnúť obyvatelia Žiliny, Martina, Ružomberka, Liptovského Mikuláša, Lučenca, Rimavskej Soboty až po Žiar nad Hronom, Prievidzu a samozrejme Zvolen,” doplnil organizátor podujatia Roman Neradný.

Hneď v prvý deň návštevníkov zaujali II. METRO Majstrovstvá Slovenskej republiky vo filetovaní čerstvého lososa, keď víťaz – známy slovenský kuchár Vladimír Morochovič, zvládol nafiletovanie päťkilového lososa pri zachovaní najvyššej kvality spracovania za niečo vyše šesť minút. O dobrú atmosféru sa okrem ľudovej hudby pri stánku Salašu Zbojská, podvečer postarala na hlavnom pódiu aj kapela Funkiez.

Grilliada bude žiť hokejom

Aj keď pôvodné informácie hovorili len o “hokejových vsuvkách” v rámci programu, organizátori Grilliady podľahli hokejovému ošiaľu, ktorý po rokoch opäť spája Slovensko. “Ako organizačný štáb sme prehodnocovali celú štruktúru programu a dohodli sme sa na tom, že chceme podporiť našich hokejistov aj tým, že priamo na Grilliade využijeme veľkoplošnú obrazovku a pustíme na ňom celý hokejový zápas s Českou republikou. Budeme teda fandiť Slovensku a pozývame ľudí aby prišli aj kvôli hokeju, ale aj kvôli dobrému jedlu a zábave,” povedal Roman Neradný, riaditeľ agentúry VISIT BB, ktorá Grilliadu organizuje. Popri dobrom jedle si budú môcť návštevníci vychutnať nielen sobotňajší, ale aj nedeľňajší zápas hokejovej reprezentácie: “Počkáme ako sa zápasy vyvinú, ale sme pripravení pružne reagovať na situáciu,” doplnil poradca primátora. Iná veľkoplošná obrazovka v rámci banskobystrických námestí pri príležitosti medailových bojov slovenských hokejistov pod Urpínom nebude.

Viac podrobností o Grilliade 2012 nájdete v našom veľkom prehľade podujatia… Odfotili ste sa pri fotostene spoločnosti HYZA a portálu BBonline.sk? Svoju fotku nájdete tu…