Sedemnásťročný slovenský pretekár a banskobystrický rodák Richard Gonda sa počas víkendu postavil na štart svojho prvého preteku v prestížnom seriáli World Series by Renault (WSR) v španielskom Aragóne.

Po výbornej uplynulej sezóne sa mladý Banskobystričan Richard Gonda vďaka svojej rýchlosti a kvalite prepracoval až do prestížnej série WSR. Po dvoch testovacích víkendoch v Španielsku sa na svoj prvý ostrý štart veľmi tešil: „Úvodný pretek rozhodne neberiem na ľahkú váhu. Až v ňom sa ukáže, ako na tom v silnej konkurencii naozaj som. Prvý výsledok bude veľmi dôležitý aj kvôli vybudovaniu pozície medzi ostatnými jazdcami,“ vyjadril svoje presvedčenie ešte pred začiatkom víkendu mladý pretekár.

V sobotu ráno 17-ročný talent absolvoval svoju prvú ostrú kvalifikáciu vo WSR, v ktorej si vyjazdil štrnáste miesto. V následnom preteku bolo rušno. Richard odštartoval výborne, úspešne sa vyhol hromadnej havárii v prvých radoch a výrazne si polepšil. V ďalšom priebehu svoju pozíciu ešte vylepšil až na konečné 19. miesto z 34 štartujúcich. „Bol to pre mňa nečakaný výsledok a príjemné prekvapenie,“ netajil spokojnosť po svojej premiére medzi výrazne skúsenejšími jazdcami strieborný pretekár Carpathian Cupu 2010. Popoludnie, večer a noc boli následne pre Gondu časom taktickej prípravy a zmeny nastavení monopostu pre nasledujúci pretek.

Tie však nedopadli najlepšie. Nedeľnú kvalifikáciu síce Gonda zvládol o dve priečky lepšie ako v sobotu a do preteku opäť výborne odštartoval, priebeh pretekov však narušili žlté vlajky. Richard spomalil, aby sa vyhol kolízii, a po reštarte stratil tri priečky. Vo chvíli, kedy sa opäť tlačil dopredu, sa bohužiaľ nevyhol drobnej kolízii, po ktorej už nenaštartoval motor a pretek pre neho v deviatom kole skončil. „Škoda nedeľnej smoly, ale celkovo som veľmi spokojný. Jazdilo sa mi v pohode. Sobotňajšie 19. miesto ma potešilo, v nedeľu to zo začiatku vyzeralo veľmi sľubne – škoda zhasnutého motora po kolízii. Každopádne sa už veľmi teším na druhý súťažný víkend na prelome mesiaca v belgickom Spa,“ uzavrel talentovaný Richard Gonda.

Gondov Renault v novom šate

S Formulou Renault 2.0 v úplne novom dizajne sa sedemnásťročný slovenský pretekár Richard Gonda počas víkendu postavil na štart svojho prvého preteku v prestížnom seriáli World Series by Renault (WSR) v španielskom Aragóne.

Talentovaný mladík z Banskej Bystrice, ktorý reprezentuje farby českej stajne Křenek Motorsport, usadne do kokpitu stroja vo výraznej čierno-žltej farebnej kombinácii. Dynamiku nového dizajnu formule zvýrazňujú karbónové grafické prvky na bokoch vozidla.

„Podľa časov, ktorých som dosiahol v oficiálnom testovaniu, môžem pomýšľať na pekné umiestnenie. Musím však počítať s tým, že konkurencia bude opäť o niečo väčšia. Platí to predovšetkým o pretekároch, ktorí okrem WSR jazdia aj NEC – ďalší seriál Formule Renault 2.0. Majú so svojimi formulami oveľa viac najazdené a to môže zohrať veľkú rolu. Avšak najdôležitejšie bude, aby som sa dobre koncentroval na všetky nástrahy trate,“ hlásil pred zatiaľ najdôležitejším víkendom svojej motoristickej kariéry Richard Gonda.