Tretie prípravné stretnutie HC´05 iClinic Banská Bystrica proti maďarskému tímu Féhervár AV 19 bolo prešpikované emóciami. Diváci videli množstvo gólov aj bitku.

HC´05 iClinic Banská Bystrica – Fehérvár AV 19 4:5 (1:2,3:1,0:2)

Góly: 5. Gründling (Matoušek, Češík), 34. Bezúch (Kafka), 34. Češík (Gründling), 39. Andrisík (Lamper)  – 6. Sofron, 16. B.Szabó (Maylan), 37. Sagert (Kóger, B.Orban), 53. Bodo (Sarauer), 60. Sofron. Rozhodovali: Majling – Číž, Kollár. Diváci: 1072.

HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua (Košarišťan) – Mikuš, Ďatelinka, Gründling, Cebák, Maione, Wishart, Ťavoda, Ivanič – Bezúch, T. Surový, Kafka – Trukhno, Tamáši, Hickmott – Matoušek, Češík, Lamper – Andrisík, M. Surový, Ferleťák.

HC '05 Banska Bystrica - Fehervar AV 19 hokej pripravny zapas 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skFehérvár AV 19: Rajna (Hetényi) – Owens, Manavian, Sagert, D. Szabó, Szirányi, A. Orbán, B. Szabó, Kocsis – Sofron, Sarauer, Maylan – Kóger, Vas, Sárpátki – B. Orban, Bodó, Vincze – K. Szabó, Erdély, Reisz.

Domáci „barani“ vstúpili do stretnutia o niečo aktívnejšie a už po piatich minútach hry išli do vedenia, pretože presnou strelou od modrej čiary sa trafil obranca Martin Gründling, ktorému pomohli cloniaci hráči pred gólmanom Rajnom.

Odpoveď maďarského účastníka rakúskej EBEL ligy však na seba nenechala dlho čakať, pretože útočník István Sofron, ktorého si slovenskí fanúšikovia hokeja môžu pamätať zo zápasu posledných Majstrovstiev sveta v Rusku, po minúte odpovedal a vyrovnal stav stretnutia.

Po tomto presnom zásahu sa hra vyrovnala a nevideli sme mnoho vyložených šancí. Kocsis ale jednu mal. Po zlej rozohrávke domácich a ocitol sám pred Bacashihuom, ktorý jeho zakončenie vychytal betónom.

V šestnástej minúte už ale na ranu Benceho Szabá nestačil. Zakončenie od modrej prešlo pomedzi niekoľko tiel pred ním až do brány. Puk možno ešte niekto tečoval, ale gól bol pripísaný maďarskému obrancovi a keď Gründling zahodil perfektnú pozíciu spred bránkoviska strelou do Rajnovej lapačky, do kabín sa išlo za stavu priaznivého pre Féhervár.

HC '05 Banska Bystrica - Fehervar AV 19 hokej pripravny zapas 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skNa začiatku druhej periódy sme mohli sledovať pästný súboj medzi Justinom Maylanom a Petrom Mikušom, po ktorom dostal hosťujúci útočník trest a začala presilovka domácich. Dobre zohratá početná výhoda však gólom neskončila, ale jej herné prevedenie bolo zaujímavé.

Emócie v zápase boli značné a často sa to nepodobalo na prípravné stretnutie. Osem minút pred koncom druhej tretiny Maroš Surový narazil protivníka zozadu na mantinel a okrem piatich minút dostal aj trest do konca stretnutia.

Tá ale dlho netrvala, keďže sa nechal vylúčiť Vincze. V hre štyroch na štyroch Kafkovu strelu Rajna vyrazil pred prázdnu časť brány, kde bol Juraj Bezúch a bez problémov dorazil, čím vyrovnal na 2:2.

Prešlo len pár sekúnd a dvojica „baranov“ sa už pri oslabení dostala do nájazdu dvoch na brankára. Matej Češík to zobral na seba a pomedzi betóny gólmana Rajnu vrátil vedenie domácej strane.

HC '05 Banska Bystrica - Fehervar AV 19 hokej pripravny zapas 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skVyrovnané mohlo byť do pár sekúnd a nakoniec aj bolo. Najprv sa však Bacashihua perfektne zorientoval a skákajúci puk pred bránkovou čiarou odrazil hokejkou do bezpečia. Následne už ale nestačil po krížnej prihrávke na strelu Sagerta, ktorá mu popod ruku prešla do brány.

Do kabín sa predsa len išlo za lepšieho stavu pred domácich hokejistov. Situáciu dvoch na jedného skvele potiahol Lamper, vychutnal si ležiaceho obrancu a mladý Martin Andrisík nemal problém zakončiť prihrávku ako na zlatom podnose do opustenej svätyne.

V poslednom dejstve to poriadne žilo. Šance sa striedali na oboch stranách a tak mohli diváci videť ešte viac gólov. Prvý v poslednej tretine sa však podaril hosťom. Prihrávka Sarauera prešla ez bránkovisko a Bodó dokázal z bránkovej čiary zakončiť, čím opäť vyrovnal stav zápasu.

Trinásť sekúnd pred koncom prišila obrovská chyba v zadných radoch domáceho celku a István Sofron trafil presne k žrdi, kde Bacashihua nemal šancu zasiahnuť. Fehérvár si z Banskej Bystrice odniesol víťazstvo 4:5.

Povedali po zápase

Jason Bacashihua: „Bol to pre mňa prvý zápas po dlhom čase. Cítil som sa dobre, aj keď som dostal nejaké góly. Je to však len príprava. Učíme sa na chybách a ideme ďalej. Posledný gól padol po úniku a dobrej strele. Niekedy takú chytím, inokedy zas nie. Na výsledku až tak teraz nezáleží, ako som povedal, je to ešte len príprava. Mali sme dobré momenty, taktiež aj zlé. Všetko si to pozrieme na videu a poučíme sa z chýb. Musíme pokračovať v práci.“

Andrew Sarauer: „Z oboch strán to bol duel nabitý emóciami. Padlo veľa gólov, ktoré sú takto pred sezónou často spôsobené aj nepozornosťou. Nakoniec sme našli spôsob, ako zvíťaziť a to je pre nás dobré.“

HC '05 Banska Bystrica - Fehervar AV 19 hokej pripravny zapas 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skMartin Grundling: „Čakali sme iný vývoj. Hlavne väčšiu bojovnosť od nás. Ten výsledok tomu zodpovedá. Dnes sme neboli natoľko aktívny v hre do tela, ale myslím si, že postupom času sa k tomu vrátime. To by na nich platilo a porazili by sme ich.“

Matej Češík: „Nebolo to dobré. My si nemôžeme dovoliť dostať s takýmto mužstvom päť gólov. Musíme popracovať na defenzíve. Ten posledný gól nás môže mrzieť. Oni dávali vysoký puk dopredu a po šťastnom odraze sa to k nemu odrazilo od nášho obrancu a premenil. Nemôžeme si dovoliť stratiť takýto zápas, keď vyhráme. Treba zlepšiť všetko, v každej činnosti môžeme byť lepší.“

Vladimír Országh: „Zápas mal tempo aj kvalitu. Trochu bol poznačený vylúčeniami. Mrzí nás, že sme to pustili, mali sme ho vo vlastných rukách. Stali sa chyby, ktoré by sa nemali. Gól štrnásť sekúnd pred koncom je pre nás neakceptovateľný. Na to je ale príprava, aby sme vychytali všetky muchy.“