Piatkový podvečer už tradične patril okrem iného aj hokejovým zápoleniam a jedno také sa odohralo aj v neďalekom Zvolene, ktorého hráči v derby privítali na svojom ľade hokejistov Banskej Bystrice. Zo stretnutia 17. kola vám prinášame aj bohatú fotogalériu, ktorú nájdete na konci článku.

Hneď úvodná minúta síce priniesla prvé náznaky šancí, dalo by sa však povedať, že oba celky hrali spočiatku dosť opatrne. Zvolenčania dostali už po necelých štyroch minútach k dispozícii presilovú hru, vyloženejšie šance si však zverenci trénera Oremusa vypracovali až na konci ôsmej minúty. Skóre zápasu mohol otvoriť Saracino, ktorý sa ocitol sám zoči-voči Gajanovi, no nedokázal uspieť. V polovici úvodnej tretiny mohli naopak ísť do vedenia hostia spod Urpína, po prečíslení prvého útoku zakončoval Fossier, brankár Rahm však predviedol výborný zákrok. Onedlho na to predsa prišiel gól, ktorý padol do siete Banskej Bystrice, napokon však pre prihrávku rukou nebol uznaný.

Domáci priaznivci sa predsa radovali ešte v prvej tretine, strelu Kotvana od modrej čiary tečoval za chrbát Gajana útočník Juraj Mikúš. Vzápätí bol blízko vyrovnania Bubela, ktorý však z tesnej blízkosti minul Rahmovu bránu. Necelé dve minúty pred koncom tretiny rozhodcovia poskytli početnú výhodu aj hráčom Banskej Bystrice. Tú sa im podarilo po 16 sekundách využiť zásluhou ruského krídelníka Scherbaka, ktorý tak vyrovnal na 1:1. Približne minútu pred sirénou mohol poslať Zvolen do vedenia Zuzin, jeho dobre mierená strela však len tesne minula Gajanovu svätyňu.

„Rytieri“ si do druhej tretiny preniesli početnú výhodu, ktorú prakticky tesne po jej konci dokázal zúžitkovať Krieger a bolo 2:1. Banskobystričania mohli vyrovnať v 25. minúte, v dobrých šanciach sa postupne ocitli Fossier, Scherbak a po nich aj obranca Fatul. Na konci 27. minúty sa opakoval scenár z úvodu druhej tretiny. Zvolenčania mali k dispozícii ďalšiu presilovú hru, ktorú opäť využili v jej závere, tentokrát zásluhou Haina. Dve minúty na to viedli obhajcovia titulu už trojgólovým rozdielom, na 4:1 zvyšoval Saracino. Divoká druhá tretina priniesla aj gól hostí, v ďalšej z početných výhod znižoval na rozdiel dvoch gólov Dávid Šoltés. Šesť minút pred koncom prostrednej časti hry visela vo vzduchu hromadná šarvátka, napokon však rozhodcovia upokojili vášne a rozdali len pár menších trestov. Jeden z nich bol rozdielový a hostia spod Urpína tak dostali ďalšiu presilovú hru, ktorú zúžitkoval v neprehľadnej situácii Kabáč. Realizačný tím Zvolena ešte nechal posúdiť gól videorozhodcom, no ten napokon platil a z jasne vyvíjajúceho zápasu sa tak stala dráma.

Prvých päť minút tretieho dejstva ponúkol nevyužitú početnú výhodu Zvolena, po nej sa takmer do samostatného úniku dostal hosťujúci Gabor. Tempo stretnutia naberalo na obrátkach a hra sa postupne prelievala z jednej strany na druhú. Na konci 48. minúty sa nádherným sólom cez celé klzisko prezentoval Dávid Šoltés, ktorý svoju individuálnu akciu zakončil gólom na 4:4. „Barani“ mali veľkú príležitosť rozhodnúť, keď v samom závere dostali šancu v početnej výhode, gól však v riadnom hracom čase už nepadol, a tak sa išlo do predĺženia.

V ňom prišiel na rad atraktívny formát troch proti trom a po minúte mohli domáci hráči o všetkom rozhodnúť, Leskinen však pridal zbytočnú kľučku navyše. Dramatické momenty sa striedali na oboch stranách, v jednom z črtajúcich sa únikov zvolenského hráča prišlo k faulu, po ktorom nasledovalo signalizované vylúčenie. Počas neho sa podarilo domácemu Zvolenu využiť krátku početnú výhodu a o dvoch bodoch pre obhajcov titulu rozhodol obranca Roy.

Tipos extraliga – 17. kolo – 19.11.2021 – Zvolen

HKM Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 5:4 pp (1:1, 3:2, 0:1 – 1:0)

Góly: 14. J. Mikúš (Kotvan), 22. Krieger (Diakov), 27. Hain (Diakov), 29. Saracino (Mikúš), 64. Roy (Jedlička) – 19. Scherbak (Cardwell, Šoltés), 33. Šoltés (Berger, Scherbak), 36. Kabáč, 48. Šoltés (Fatul, Vašaš). Rozhodovali: Fridrich, V. Snášel ml. – D. Konc ml., Orolin (video – Martinko). Diváci: 100.

HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Hraško (A), Kubka, S. Barcík – Zuzin, Jedlička, Török – Leskinen, Puliš (C), Krieger – Saracino, J. Mikúš, Stupka – Csányi, Marcinek, Chlepčok – Gubančok (tréner – P. Oremus)

HC’05 Banská Bystrica: Gajan (Belányi) – Crevier-Morin, Breton, Ďatelinka (C), Cardwell (A), Španko, Boldižár, Fatul – Scherbak, Berger, Fossier – Mistele, Tamáši, Bubela – Kabáč (A), Ihnačák, Výhonský – K. Jendroľ, Gabor, Šoltés – Vašaš (tréner – T. Poikonen)