Ako už býva tradíciou, cyklisti Dukly sa na jeseň presúvajú do vojenského výcvikového strediska Lešť, kde absolvovali už po tretíkrát vojenský trojdňový výcvik. V prvom roku si vyskúšali streľbu z pištole, vojenskej útočnej pušky, liezli ferraty, učili sa zakladať oheň, absolvovali vojenský prepad.

Minulý rok pre zmenu absolvovali nočný presun cvičiskom, lezenie na lezeckej stene, zoskok z vrtuľníka do jazera, nočné bojovanie, prestrelku zo silikonovými projektilmi v taktickom boji.

V treťom ročníku výcviku bola trojdňovka zameraná na psychickú odolnosť jednotlivcov. Po prvýkrát sa výcviku zúčastnil tím pretekárov, aj s kompletným realizačným tímom, masérom Líškom, mechanikom Mikušom, tajomníkom Szalmom a dvojicou trénerov Fraňom a Kováčom. Postupne si všetci vyskúšali streľbu z pištole Glock, samopalu, brokovnice, z ostreľovacích malorážok, každý dostal príležitosť si vystreliť z odstreľovacej sniperky.

Nechýbal taktický boj s pištoľami so silikónovými projektilmi, tentokrát boj v budove. Všetci si zopakovali zdravovedu, tentokrát i s praktickou skúškou záchrany zranenej osoby z vrtuľníka pretkávanú dymovnicami. Nechýbali ani lezecké techniky šplhania lana, zlaňovania budovy, či presun po lane medzi oknami makety budovy vo výške.

Obe noci strávili všetci účastníci pod celtovými prístreškami v lese, ktoré si v druhý deň postavili v daždivom počasí sami. Zdokonalili sa v založení a udržiavaní ohňa v daždi len s použitím kresadla, prenocovaním v daždivom počasí na hranici mrazu v lese, opekaním kusov mäsa na kamennej platni, či prechodom na základe daných súradnicových bodov s pomocou azimutov. Záverečnou disciplínou bol nočných prechod, ktorý začal o polnoci a končil v ranných hodinách v náročnom členitom lesnom teréne, daždi a hmle.

Po ukončení trojdňovky na Lešti sústredenie ukončili cyklisti výstupom pod Ďumbier na chatu M.R Štefánika, kde ukončili oficiálne sezónu 2019. Medzi účastníkmi nechýbala ani čerstvá posila, Pavol Rovder, ktorý do Dukly prichádza z Cyklo Spiš.

„Ďakujeme našim priateľom z VÚ Lešť, ktorí pre cyklistický tím Dukly už po tretí raz urobili zaujímavý program. Tak ako v minulosti pripravili podobný kemp pre Top Elite tím strediska Dukla, či pre World Tour tím Quick Step na čele s Cavendishom, už tri roky po sebe podobnú akciu prichystali pre kontinentálny tím Dukly. V tomto roku sme opäť okúsili streľbu, tentokrát z nie úplne bežných zbraní, vyskúšali sme si bivakovanie v prírode v akomsi kurze prežitia, zlepšili sme sa opäť máličko v zdravovede a záchrane života, vyskúšali sme si zlaňovanie.“

„Kurz bol v relatívne neskorom termíne, teda sychravé počasie len umocnilo ťažšie podmienky. Z môjho pohľadu niektorí siahali na dno najmä svojich psychických síl, čo mňa trochu prekvapilo, nakoľko realizačný tím absolvoval všetko spoločne s pretekármi a môžem povedať, že masér Líška sa dá považovať za psychicky najodolnejšieho účastníka podujatia. Záverečný výstup na Štefáničku sa už niesol v zábavnom duchu, keď sme vo výške Nízkych Tatier ukončili oficiálne sezónu 2019. Po krátkom odpočinutí po sezóne a začiatku individuálnej prípravy sa opäť všetci zídeme hneď na začiatku roka 2020 na tradičnom sústredení na Králikoch zameranom na beh na lyžiach. V decembrovom termíne sa však ešte nelúčime, chystáme pre našich fanúšikov opäť „kultúrne“ prekvapenie“ zhodnotil záverečné stretnutie cyklistov v roku 2019 športový riaditeľ Martin Fraňo.