Namiesto Opočna, ktoré malo prebrať štafetu spoločného šampionátu po trnavských organizátoroch, sa pre svetovú pandémiu podujatie rozdelilo na dve časti. Organizácie pretekov U23 a slovenských časoviek juniorov sa uplynulý týždeň chytili overení organizátori z Bánoviec okolo Janky Buchelovej.

Kým v časovke dominovali trenčianski cyklisti, v pretekoch s hromadným štartom si jednoznačné víťazstvo vybojoval Duklák Lukáš Kubiš. Po celodennom úniku, v ktorom veľký kus práce odtiahol jeho tímový kolega Pavol Rovder, prišiel po prvýkrát v kariére po domáci majstrovský titul.

Do nedeľných pretekov s hromadným štartom nastupovali Dukláci s jasným cieľom. Zvíťaziť. Štvorica bola v počte členov oproti iným celkom v nevýhode, ale výkonnostne jazdci verili v dobrú prípravu. Štart cestných pretekov bol v Bánovciach nad Bebravou pri poliklinike, cieľ podobne ako pri časovke, v obci Podlužany. Okruh cez obce Podlužany, Horné Ozorovce, Dežerice, Horňany, Bobot, Motešice, Krásna Ves, Timoradza, Podlužany v dĺžke 28 km mal len mierne zvlnený charakter. Ohroziť ho mohla skôr hroziaca búrka alebo silný vietor.

Hneď od ostrého štartu vyvíjali aktivitu naši jazdci. Prvý atak hlásili takmer okamžite od odpískania, dopredu sa vybral Martin Vlčák. Jeho snaha však nevydržala dlho. Pred prvý prejazdom cieľom odišiel Pavol Rovder, a pri prvom prejazde bufetom už hlásili únik 5 jazdcov. K Rovderovi sa dostal dopredu aj Kubiš, Kamenský (CK Spartak Tlmače) a dvaja českí pretekári Jakoubek a Řepa. Veľmi rýchlo si vypracovali náskok 1:20 a ten na kľukatej ceste udržiavali s malými výkyvmi až do konca.

Po nejakom čase tempo úniku nevydržal Kamenský a v poslednom kole, v poslednom kopci si na balík počkal aj Pavol Rovder. Len prvoročák kategórie odtiahol veľkú časť úniku. 3 km pred cieľom si z úniku vystúpil Jakoubek a o víťazoch majstrovstiev bolo rozhodnuté. Slovenský i český pretekár si majstrovský titul prišli spolu, s rukami nad hlavou. Striebro z domáceho šampionátu vybojoval v špurte skupiny Štefan Michalička (aktuálne CyS – od 1.8 vedený aj ako trainee Dukly), bronz Matej Blaško (Toforex).

„Taktiku sme splnili do bodky. Taktika bola jasná – vyhrať, čo sa nám podarilo. Paľo tam odišiel asi na tridsiatom kilometri sám a neskôr som si ho doskočil s dvoma Čechmi a Slovákom. Neskôr ten Slovák odletel a išli sme v štvorke dvaja Slováci a dvaja Češí. Paľo tam odrobil neskutočnú robotu. Ja som neveril tomu, keď mám pravdu povedať, že dôjdeme do cieľa. Tak som sa viac šetril, nestriedal som im a robil tam len Paľo. Nakoniec na to aj doplatil, že v predposlednom kole v kopci odletel, ale bolo to osožné, za čo som mu veľmi vďačný. Päť kilometrov pred cieľom som si povedal, že by to mohlo vyjsť. Zahlásili mi, že mám minútu tridsať k dobru, tak som už bol spokojný a veril, že to môže dojsť do cieľa. Dovtedy to bolo stále hore-dole. Raz sme odchádzali, potom nás sťahovali. Oproti výsledku v časovke teda veľká spokojnosť,“ priblížil radosť z víťazstva Lukáš Kubiš.

„Dnes sa od úvodu ukázala veľká vôľa našich cyklistov pretekať. Pred štartom sme si povedali, aby boli aktívni, ale mali na zreteli, že sú tam aj početnejšie tímy a majú skôr reagovať ako úniky vytvárať. No ostatné tímy trochu spali, vyčkávali. Zo začiatku tam boli sami Vlčák a neskôr aj Rovder. Keby takto šli dlhé desiatky kilometrov, len by sa odpálili. Ale Paľo šikovne využil tú situáciu, že si ho dorazila skupina a bol tam aj náš líder, ktorý tak mal veľkú podporu. Musím naozaj pochváliť prvoročáka Rovdera, ktorý sa obetoval a nadpriemerne plní úlohy. Veľmi dobre sa s ním pracuje. No a v závere si to Lukáš postrážil ako mal, ukážkovo. A tak sa môžeme tešiť. Škoda, že Martin Chren v závere nezašpurtoval lepšie. S tými špurtami sa stále trápime.

Pookriali sme tak po nevydarenej časovke, kde nás súperi predčili lepšou prípravou na ten konkrétny deň. Naši chalani prišli z dlhého pretekového bloku, nemali kedy trénovať časovku. Navyše sme dostali nové špičkové bicykle z World Tour Bahrainu a museli sa nastavovať,zhodnotil priebeh pretekov Maroš Kováč, ktorý v nedeľu vystupoval v úlohe športového riaditeľa.

A dodal: „Uvidíme, ako sa budú vyvíjať preteky o týždeň. Cyklistika je o momentoch a treba reagovať v správnej chvíli. Títo mladí chalani sa veľmi posúvajú a zdá sa, že by nemuseli len pomáhať, ale mohli by byť dobrou súčasťou taktiky. Ale vieme ako to býva. Je to boj proti jednému mužovi, tomu najlepšie platenému v cyklistickom svete. Peter Sagan jednoducho preteky zrežíruje tak ako sám chce. Môžeme robiť čo chceme. On pustí len skupinu, kde má brata. Museli by sme ho prekvapiť, ale to či sa podarí… Pre nás bude akákoľvek medaila úspechom, lebo Boráci vieme, že majú iné podmienky na svoju cyklistickú prácu ako my.“