Banskú Bystricu obklopujú úchvatné pohoria a len niekoľko kilometrov od nej sa nachádzajú aj najkrajšie kopce Nízkych Tatier. Panorámu Banskej Bystrice dotvára aj vrchol Prašivá. Keď naň výjdete, odmení sa vám nezabudnuteľným výhľadom.

Nizke Tatry, Prasiva, Dodiak Lukac 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skVrchol Prašivá obklopujú dediny Donovaly, Korytnica, Liptovská Osada a Hiadeľ. Najlepšie prístupové body sú cez obec Hiadeľ a Korytnica – kúpele. Cesta z bývalých kúpeľov ponúka navyše možnosť prezrieť si zašlú slávu kúpeľov či pochutnať si na výbornej chuti minerálnych prameňov, ktoré v tejto lokalite vyvierajú. Cesta od kúpeľov po prvý záchytný bod je vzdialená zhruba päť kilometrov, až kým sa po modrom chodníku miernym stúpaním dostanete na Hiadeľské sedlo (1099 m.n.m.).

Od Hiadeľského sedla sa napojíme na červený chodník – Cestu hrdinov SNP, ktorá sem prichádza z Kozieho Chrbátu (1330m.n.m). Opustením Hiadeľského sedla vojdeme do voňavého ihličnatého lesa, ktorým náročnejším stúpaním postupne pásmo lesa opustíme. Cez letné obdobie chudobný trávnatý porast spestrujú nátržník zlatý, iskerník veľhorský, poniklec biely a skoro na jar aj šafran. Posledný úsek kopca tvorí z prevažnej časti kosodrevina a na vrchole je súvislá vrstva kamenia. Je to zároveň aj najnáročnejšia časť výstupu, chodník pozostáva z kameňov a koreňov kosodreviny, a dostaneme sa ním na vrchol Prašivej (1652 m.n.m). Pohľad na okolitú krajinu a zároveň aj Banskú Bystricu je na nezaplatenie.