Banskobystričania načali cestu za ďalšou obhajobou majstrovského titulu naplnením papierových predpokladov. Hráči HC ’05 v úvodnom dueli štvrťfinálovej fázy nedali Detve šancu.

Aj keď vyššie vstupné na vyraďovaciu časť a menej atraktívny súper na úvodný duel play-off nevypredali banskobystrický zimný štadión, atmosfére malého stredoslovenského derby to neubralo. Hráči spod Poľany boli napriek umiestneniu neraz štipľavým súperom a v úvode sezóny to pri dvoch prehrách pocítili aj barani. Aj preto znel pred štartom úvodnej série Kaufland play-off Tipsport ligy z banskobystrického tábora rešpekt a dôraz na nepodcenenie súpera.

Cemanovi zverenci si to v zápase vzali za svoje, avšak potrebný bol k tomu zrejme aj dodatočný dohovor a rady v prestávke po prvej tretine. V tej totiž diváci gól nevideli. Príčinou však nebol nedostatok snahy domáceho tímu. Na ľade sa bojovalo o každý puk a aj hráči Detvy ukazovali, že im hokejové srdce nechýba. Uprostred tretiny sa o výraznejšie ohrozenie Petríkovej brány pokúšal Tomáš Zigo, ale gólman hostí dokázal včas zakročiť. Do omnoho väčšej šance sa podarilo dostať hráčom Detvy, keď Martin Chovan po útočnej aktivite v 17. minúte skúsil využiť odkrytú bránku Williamsa, ale toho stihol zastúpiť Ivan Ďatelinka.

Po prestávke sa Detva snažila nadviazať na svoj bojovný výkon z prvej časti hry, ale boli to Banskobystričania, ktorí zakrátko rozkrútili svoj kolotoč útočných akcií. Najskôr sa do sľubnej príležitosti, avšak bez gólového zakončenia, dostal skúsený zadák Sloboda. Už o malú chvíľu sa ozvala aj gólová siréna, keď bol Roman Petrík na Zigovu strelu prikrátky. Domáci v tlaku pokračovali. Akcia Surového a Lampera pri zakončení druhého menovaného zvýšenie ešte nepriniesla. Karol Sloboda si však zakrátko napravil streleckú mušku, keď v presilovke zvýšil na 2:0 strelou z diaľky. Domáci Detvu zatlačili v jej pásme a poľaviť z toho neplánovali.

V 33. minúte si síce Petrík so strelou Asselina dokázal poradiť, avšak len vyrazením, po ktorom sa rýchlo na správnom mieste ocitol Mário Lunter a bolo 3:0. Tlak nepoľavil ani neskôr, keďže barani získali ďalšiu výhodu presilovej hry. V tej najskôr Asselin len nastrelil žrď Petríkovej bránky, ale v 38. minúte si znovu navýšil strelecký účet Tomáš Zigo – 4:0.

Posledná časť hry sa začala rýchlym vylúčením na domácej strane, ale ani to barani nedovolili Detve výraznejšie využiť. Naopak, od úvodu tretej tretiny sa snažili pokračovať v ofenzívnych snahách. Hostia tak už  akoby šetrili sily na nedeľňajší zápas a spoliehali sa len na protiútoky. Tie síce dokázali dostať domáce defenzívne rady do pozoru, ale v bránke baranov stál pozorný Stephon Williams. O uzavretie skóre duelu sa postaral v 54. minúte Éric Faille, ktorý bol na konci peknej akcie domácich. S 24 gólmi najlepší strelec základnej časti Tipsport ligy si tak otvoril aj strelecké skóre v play-off. Príležitosť na čestný úspech Detvy dostal ešte po chybe domácej obrany v poslednej minúte hry McLean, ale domácu svätyňu netrafil.

HC ’05 iClinic B. Bystrica – HC 07 Detva 5:0 (0:0, 4:0, 1:0) – stav série 1:0

Góly: 23. Zigo (Matoušek, Koper), 25. K. Sloboda (Bartánus), 33. M. Lunter (Selleck, Asselin), 38. Zigo (Koper, Matoušek), 54. Faille (Selleck, Asselin). Zápas v B. Bystrici sledovalo 2527 divákov.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Mihalik, Southorn, Ďatelinka, Kubka, Nemčík, Sloboda, Glenn – Asselin, Faille, Selleck – Lamper, T. Surový, Šoltés – Bartánus, A. Šťastný, M. Lunter – Matoušek, Zigo, Koper – Češík.

Zostava HC 07 Detva: R. Petrík – Betker, Mar. Chovan, Sládok, Golian, Kuklev, F. Fekiač, D. Jendroľ, Gachulinec – Gašpar, Murček, Ščurko – J. Žilka, V. Fekiač, Hodgson – Tibenský, McLean, Král – Török, Mat. Chovan, Mar. Ďaloga.

Séria v nedeľu o 18-tej hodine pokračuje v Banskej Bystrici od 18.00 h druhým zápasom.