Hokejisti Banskej Bystrice chceli v nedeľnom pohronskom derby vo Zvolene odčiniť predošlú vysokú prehru na ľade Košíc. V stretnutí 18. kola Tipos extraligy sa im to však nepodarilo. Zvolen im nastrieľal poltucet.

Po nevyužitej presilovke a nepremenenej šanci Kelemena v prvej polovici úvodného dejstva sa Zvolenčanom podarilo otvoriť skóre až v 13. minúte. Rytieri sa pri avizovanom treste rútili do protiútoku, dostali sa do situácie dvoch proti jednému, v ktorej McPherson prihral pred bránku Pulišovi a ten z prvej poslal svoj tím do vedenia 0:1.

V 15. minúte poslal Stupka spoza bránky zadovkou puk pred Vaya a po dorážke Kelemena viedol Zvolen o dva góly. Barani mohli znížiť v závere prvej tretiny, no Melcherova strela švihom z pravej strany sa zastavila na hornej žŕdke.

Bystričanom sa napokon podarilo streliť kontaktný gól v 29. minúte, keď nahodenie Drewa od pravého mantinelu skončilo až za Húskom, ktorý puk zrejme nevidel. Zvolenčania si už ale o niekoľko desiatok sekúnd prinavrátili dvojgólové vedenie po tom, čo osamotený McPherson pred bránkou usmernil puk do siete po Zuzinovej prihrávke od pravého mantinelu.

Následne hrali rytieri presilovku, ktorú využili po presnej strele z prvej v podaní Mikúša. Barani mohli znížiť počas dlhej presilovky o dvoch mužov, v ktorej mal tutovku Winquist. Jeho šanca a ani následné strelecké príležitosti jeho spoluhráčov gól nepriniesli a po 40 minútach tak platil stav 1:4.

Bystričania vstupovali do tretej 20-minútovky s cieľom zdramatizovať zápas, no tento plán dostal tvrdú ranu už v 42. minúte, keď Bondra pohotovo prestrelil Vaya po Mikúšovom úspešnom buly. V 45. minúte mal Puliš k dispozícii trestné strieľanie, no po exhibičnom prevedení nájazdu prestrelil bránku.

V 54. minúte išli Zvolenčania do útočnej akcie dvoch proti dvom, Mikúš prihral na pravú stranu Bondrovi, ktorý mieril presne a pridal tak svoj druhý gól v zápase. Pohronské derby sa tak skončilo jasnou výhrou Zvolenčanov, ktorí si napravili chuť po poslednej prehre so Slovanom po nájazdoch. Banskobystričania zas zaznamenali druhú vysokú prehru v rade a momentálne sa nachádzajú na nelichotivej predposlednej priečke tabuľky Tipos extraligy.

Tipos extraliga – 18. kolo – Zvolen

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)

Góly a asistencie: 29. Drew (Breton, Winquist) – 13. Puliš (McPherson, Viedenský), 15. Kelemen (Stupka, Hraško), 30. McPherson (Zuzin, Kelemen), 33. J. Mikúš (Puliš, Helewka), 43. R. Bondra (J. Mikúš), 54. R. Bondra (J. Mikúš).

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Vay (Gajan) – Ďatelinka (C), J. Brejčák, Breton, Drew, Biro, Žiak, Petrinec, Demo – Vybíral, Tamáši, Vašaš – Faško-Rudáš, Winguist (A), Lamper (A) – Vyhonský, Šimun, Melcher – Sojka, Giertl, Gabor (tréner – N. Javorčík).

Zostava HKM Zvolen: Húska (Rahm) – Betker, Hatala, Ivan, Melancon, Hraško (A), Kubka, Meliško – R. Bondra, J. Mikúš, Puliš (C) – McPherson, Viedenský, Nuutinen – Stupka, Zuzin (A), Kelemen – Jedlička, Helewka, Tibenský – Ďuriš (tréner – P. Oremus).

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš 15 0 0 1 14 29:86 -2

Hokejisti Banskej Bystrica sa najbližšie predstavia opäť vo Zvolene, kde vo štvrtok, 3. decembra o 18.00 h privítajú v rámci 19. kola Tipos extraligy posledný Liptovský Mikuláš.