Záver týždňa už tradične ponúkol merania síl v rámci hokejovej Tipos extraligy. V 30. kole pricestoval pod Urpín vedúci tím tabuľky, bratislavský Slovan a zápas mal pre domácich trpkú príchuť. Ako už býva zvykom, aj z tohto duelu vám ponúkame fotogalériu, ktorú nájdete na konci reportáže.

Bystričania ešte bez Lampera a trochu atypicky s obrancom Bačom v útoku odštartovali zápas presilovou hrou, ktorú však nevyužili. To sa rozhodli „belasí“ potrestať a z prvej strely hostí skóroval nikým neatakovaný Haščák. V 6. minúte dobre mieril obranca Cardwell, Windsor bol však pozorný. V polovici úvodného dejstva mohol navýšiť vedenie hostí obranca Gachulinec, s jeho ofenzívnym výletom si Weninger dokázal poradiť. Napokon sa však Bratislavčania dočkali druhého gólu a opäť v ňom mal prsty Haščák, ktorý sa preštrikoval obranou domácich a sám aj celú akciu zakončil. V 14. minúte ten istý hráč dosiahol hetrik, v krátkej presilovej hre si vymenil puk s Rapuzzim a poľahky prekonal Weningera. Necelé dve minúty pred koncom prišli hostia k presilovej hre, najprv Harris trafil konštrukciu brány, no po ňom už Yogan namieril presne a bolo 0:4.

V 24. minúte sa v hre štyroch proti štyrom ocitol v nájazde Cardwell, zoči-voči Windsorovi však nedokázal uspieť. Banskobystričania síce pôsobili v prostrednej časti vyrovnanejšie, absentovali však výraznejšie strelecké príležitosti. V 32. minúte bolo už 0:5, po úniku z pravej strany skóroval presnou trefou pod brvno Preisinger. Domácim nepomohli k nakopnutiu sa ani presilové hry, v ktorých absentovala presnosť a myšlienka, a tak sa domáci priaznivci gólu v druhej tretine nedočkali.

Na začiatku 42. minúty sa z ničoho nič ocitol za obranou hostí Rákoš, ani on však nevyzrel na Windsora a v kľúčovom okamihu mu skĺzol puk z čepele. Domáci sa napokon predsa dočkali, v 47. minúte znižoval na 1:5 počas presilovej hry Bubela. V 48. minúte mohol opäť zvýšiť na rozdiel piatich gólov Gašpar, v rozhodujúcom momente však zvolil efektnosť miesto efektivity a jeho blafák nebol úspešný.

Domáci po góle ožili a odmenou im bol druhý gól v sieti „belasých“, v predbránkovom priestore sa dobre zorientoval Berger, ktorý v 52. minúte upravil na 2:5. „Barani“ vrhli všetko do ofenzívy, no malo to skôr opačný efekt. Slovan pridal aj šiesty gól, v 56. minúte sa presadil Rapuzzi, piaty bod v stretnutí zaznamenal Haščák. Týmto presným zásahom aktéri stretnutia uzavreli celkové skóre, Slovan si tak vďaka jasnej výhre utvrdil vedúcu pozíciu a naďalej majú pred druhým Zvolenom náskok piatich bodov.

Tipos extraliga – 30. kolo – 16.1.2022 – Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 2:6 (0:4, 0:1, 2:1)

Góly: 47. Bubela (Jendroľ, Björkung), 51. Berger (Michaud, Cardwell) – 4. Haščák (Preisinger), 12. Haščák (Golian), 14. Haščák (Rapuzzi), 19. Yogan (Haščák, MacKenzie), 32. Preisinger (Harris, Maier), 56. Rapuzzi (Haščák, Yogan). Rozhodovali: Korba, Valach – Kacej, Šoltés. Diváci: 741

HC ’05 Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Michaud, Berger, Šoltés – Melcher, Bubela, Jendroľ – Bača, Gabor, Kabáč – Bodnár, Sojka, Vašaš – Rákoš

HC Slovan Bratislava: Windsor – MacKenzie, Golian, Gachulinec, Maier, Valach, Breton, Beňo – Haščák, Rapuzzi, Yogan – Jääskeläinen, Harris – Gašpar, Kytnár, Sukeľ – Belluš, Preisinger, Matoušek

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš 33 6 3 3 21 79:126 27

Hokejisti Banskej Bystrice sa najbližšie predstavia na domácom ľade už v utorok 18. januára, kedy o 17.30 h privítajú v rámci 31. kola Tipos extraligy Duklu Michalovce.