Na nevydarený vstup do Hokejovej ligy majstrov s Jyväskylou chceli banskobystrickí hokejisti čo najskôr zabudnúť. Dva dni po prehre s fínskym celkom však prišiel ďalší ťažký oriešok. Pod Urpín v druhom kole zavítalo švajčiarske Lugano.

Prvý zápas skupiny H nezvládlo ani Lugano, keď prehralo v Plzni 2:3 a preto sa očakával boj o každý centimeter ľadu. Už v 2. minúte pohrozil hosťujúci útočník Reuille, ktorý sa dostal až pred gólmana Williamsa. Ten však ľavým betónom podržal svoje mužstvo. Hra mala tempo, hralo sa bez prerušení, no aj bez vážnejších gólových príležitostí. Barani postupom času prebrali opraty zápasu do svojich rúk a mali viac z hry. V 14. minúte mal gól na hokejke Asselin. Ten sa dostal k vyrazenej strele od Failleho, bránku hostí však zblízka netrafil. Všetko si vynahradil o tri minúty neskôr. V presilovej hre bekhendom z medzikružia prekonal Merzlikinsa a poslal domácich do vedenia.

Hneď po prestávke ale hostia zo Švajčiarska vyrovnali. Už po 18-stich sekundách sa z trestného strieľania strelou pomedzi betóny presadil Hofmann. Odpoveď baranov nenechala na seba dlho čakať. V 25. minúte sa po aktivite Millera a Higgsa dostal k odrazenému puku pred bránkou Zigo a bekhendom vrátil Banskú Bystricu späť na koňa. Zverencov trénera Cemana strelený gól nakopol a Lugano zatlačili. Z toho dokázali vyťažiť ďalší gólový zásah, keď presnou strelou švihom sa prezentoval obranca Marshall a upravil na 3:1. Lugano však nezaostávalo a pri vylúčení Slobodu sa vrátilo späť do hry. Domáci zabudli na osamoteného Lajunena, ktorý zblízka na dvakrát prekonal Williamsa. Gólové hody v prostrednej tretine ukončil Eric Faille. Po hákovaní na jeho osobu nasledovalo trestné strieľanie, v ktorom si Kanaďan položil Merzlikinsa a poslal puk za jeho chrbát.

Banskobystričania vstupovali do tretej dvadsaťminútovky s dvojgólovým vedením. To mohli navýšiť počas nasledujúcich minút, keď nedisciplinovanosť hostí ponúkala baranom presilové hry. V 49. minúte počas oslabenia Lugana fauloval Lajunen a poslal svoj tím do troch. Dvojnásobnú početnú prevahu využil zblízka Zigo a upravil už na 5:2 pre Banskú Bystricu. Cemanovci si boli vedomí svojho náskoku a v ďalších minútach sa sústredili na pozornú defenzívu. Lugano mohlo ešte znížiť stav po faule Belluša, ponúknutú presilovú hru ale na gól nepremenilo. Barani v druhom zápase skupiny H odčinili prehru s Jyväskylou a pred vlastnými fanúšikmi zaknihovali prvú výhru.

Hokejová liga majstrov – skupina H  – 2. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HC Lugano 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

Góly: 17. Asselin (Faille, Marshall), 25. Zigo (Miller, Higgs), 27. Marshall (Faille), 38. Faille, 49. Zigo (Higgs, Asselin) – 21. Hofmann, 29. Lajunen (Chorney). Zápas sledovalo 1962 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Mihálik, Marshall, Miller, Kubka, Brejčák, Sloboda, Biro – Tamáši, Faille, Asselin – Zigo, Higgs, Sýkora – Šťastný, Surový, Varga – Gabor, Češík, Belluš – Giľák

Zostava HC Lugano: Merzlikins – Chorney, Riva, Jecker, Ronchetti, Matewa, Wellinger – Romanenghi, Lapierre, Hofmann – Bürgler, Lajunen, Klasen – Walker, Sannitz, Reuille – Jörg, Morini, Cunti – Haussener

Ďalší zápas v Hokejovej lige majstrov čaká na baranov už o necelý týždeň, keď v piatok 7. septembra pocestujú na odvetný zápas do Lugana. Úvodné buly je naplánované na 19.45 hod.