Program hokejovej Tipos extraligy ponúkol tentokrát jediný duel, a to predohrávku 27. kola medzi Banskou Bystricou a Košicami. „Barani“, v zostave aj s tromi novými tvárami, dokázali napokon triumfovať po výsledku 3:2. Zo stretnutia vám prinášame aj fotogalériu, ktorú nájdete na konci článku.

Od úvodu sa hralo pod Urpínom vo svižnom tempe, spočiatku mal viac práce Weninger v bráne Banskej Bystrice, išlo však o strely z väčších vzdialeností. Na prvú vážnejšiu príležitosť sa čakalo až do 9. minúty, kedy prišla z ničoho nič šanca Scherbaka z bezprostrednej blízkosti. Krátko na to išli do prečíslenia hostia, zakončenie Pereskokova mierilo iba vedľa Weningerovej brány. Následne sa v protiútoku ocitli Vašaš s Rákošom, druhý menovaný však zakončoval do Košarisťana. Zhruba sedem minút pred koncom prišla presilová hra baranov, ktorú už po 16 sekundách využil Berger. Ten síce zakončoval z pomerne ostrého uhla, napokon však jeho pokus našiel cestu až do brány Košíc. Zhruba päť minút pred koncom prvej tretiny opäť dobre zakombinovali hostia, aj v tomto prípade dobre zasahoval pozorný Weninger. Z následného vhadzovania však prišla šanca domácich, strelu Tamášiho ešte Košarišťan dokázal vytesniť, no následnej dorážke Kabáča už čeliť nedokázal a bolo 2:0. Tridsať sekúnd pred koncom prvej tretiny zaváhal v rozohrávke Cardwell, čo Košičania mohli dokonale potrestať, napokon však gól z toho nebol a do kabín tak odchádzali spokojnejší domáci.

Už po dvadsiatich sekundách prostrednej časti hry mohlo byť 3:0, Berger videl dobre postaveného Kostromitina, ktorý však trafil ľavú tyč košickej brány. V 24. minúte nepochopiteľne zaváhal na červenej čiare hosťujúci Snuggerud, čo takmer potrestal Fossier, jeho dobre mierenú strelu Košarišťan napokon dokázal vytesniť nad bránu. Aj v polovici stretnutia mal Fossier výbornú príležitosť, opäť však stroskotal na pozornom brankárovi hostí. V 31. minúte takmer Bubela nachytal Košarišťana, keď zakončoval spoza brány, gól však z toho nakoniec nebol. Na začiatku 33. minúty sa ocitol v úniku opäť Fossier a do tretice mu už jeho snaženie vyšlo, presnou strelou pod brvno poslal „baranov“ do trojgólového vedenia. O niečo vyše pol minúty bolo znížené, hostia sa presadili po strele od modrej čiary a následnom teči Jokeľa. Košičania dostali k dispozícii aj početnú výhodu, ktorú však nedokázali využiť, po jej skončení sa na ofenzívnom „výlete“ ocitol obranca Žiak, ktorý mieril iba do vyrážačky Andreja Košarišťana.

V 43. minúte opäť zvonila tyč, tentokrát po strele Bartánusa počas presilovej hry, ktorú však hostia využiť nedokázali. Krátko na to mali početnú výhodu aj domáci Banskobystričania, taktiež však bez gólového vyústenia. Na konci 49. minúty bol blízko gólu domáci kapitán Chase Berger, jeho strelu však košický brankár vytesnil koncom svojej hokejky. O spestrenie sa takmer postaral Výhonský, ktorý vyzýval na pästnú výmenu Deyla, napokon však krídelníkovi Banskej Bystrice nebolo dopriate. Barani sa ubránili aj nevídanej trojminútovej početnej výhode Košíc, ktoré v samotnom závere ešte vyskúšali hru bez brankára. To dokázali pretaviť v kontaktný gól, ktorý prišiel 33 sekúnd pred koncom, navyše v početnej výhode o dvoch hráčov, keďže trest si odpykával Bubela. Tento gól z hokejky Klhůfeka nakoniec nič neriešil, išlo tak o kozmetickú úpravu skóre na konečných 3:2 v prospech Banskej Bystrice.

Tipos extraliga – 27. kolo – 19.12.2021 – Banská Bystrica

HC’05 Banská Bystrica – HC Košice 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Góly: 14. Berger (Fossier, Scherbak), 16. Kabáč (Výhonský, Tamáši), 33. Fossier (Scherbak) – 33. Jokeľ (Saucerman, Cibák), 60. Klhůfek (Snuggerud, Chovan). Rozhodovali: Müllner, Valach – Kacej, Knižka – Juraj Konc st.

HC’05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Žiak, Kostromitin, Björkung, Cardwell, Bačik, Boldižár, Španko – Fossier, Berger, Scherbak – Melcher, Bubela, Šoltés – Výhonský, Tamáši, Kabáč – Vašaš, Gabor, Rákoš – Galbavý (hl. tréner: I. Droppa)

HC Košice: Košarišťan (Jurčák) – Deyl, Snuggerud, Romančík, Šedivý, Saucerman, Cibák, Novota – McPherson, Slovák, Pereskokov – Paršin, Chovan, Bartánus – Rogoň, Mrázik, Klhůfek – Jokeľ, Havrila, Milý (hl. tréner: K. Kaskinen)

Banskobystrickí hokejisti budú v opätovne v akcii už v utorok 21. decembra, kedy na svojom ľade privítajú v derby stretnutí susedný Zvolen. Úvodné buly zápasu je na programe o 17:30 h.