Posledný prípravný zápas banskobystrických hokejistov poznačilo počasie. Výkyvy elektrickej energie však baranov akoby motivovali k obratu, a letnú zápasovú prípravu tak končia s cennou výhrou pred plným štadiónom.

Michalovi Handzušovi gratulovali k jeho úspešnej kariére bývalí spoluhráči i tréneri.

Úvod piatkového podvečera na banskobystrickom zimnom štadióne patril očakávanej oficiálnej rozlúčke Michala Handzuša s jeho kariérou. Potlesk si nevyslúžil len od zaplnených tribún banskobystrického zimného štadióna, ale aj od svojich bývalých trénerov a spoluhráčov. Nechýbal tréner tímu svetových šampiónov Ján Filc, medzi hráčmi napríklad Miroslav Šatan, Marián Hossa, Richard Zedník, ale aj Vladimír Országh a Pavol Rybár, s ktorými si naplnil svoj posledný hráčsky sen o zisku domáceho majstrovského titulu s HC ’05.

Práve Országh a Rybár dnes stoja na lavičke bratislavského Slovana, historicky najúspešnejšieho slovenského tímu, ktorý sa pripravuje na vstup do siedmej sezóny Kontinentálnej hokejovej ligy. Práve Slovan bol v piatok pre baranov posledným súperom v príprave pred novou sezónou, do ktorej HC ’05 vstúpi už na budúci štvrtok a sobotu domácou dvojitou porciou zápasov európskej hokejovej ligy šampiónov proti JYP Jyväskylä a HC Lugano.

Po slávnostnom úvodnom buly, o ktoré sa postaral Michal Handzuš, sa už na ľade rozpútal boj príznačný záverečnej časti prípravy. Slovan domácich hneď zatlačil, tí reagovali viacerými nedovolenými zákrokmi a v presilovkách sa hostia rozbehli aj k úvodnému gólu. O ten sa v 8. minúte postaral Virta.

Banskobystričania hľadali recept na Slovan len márne a bratislavský tím to využil aj v druhej časti hry. V 25. minúte zvýšil na 0:2 Červený. To už domáce rady prebudilo k zvýšenej aktivite, ktorá vyústila v zníženie z hokejky Asselina v 32. minúte.

V druhej tretine prekvapili nielen hráči, ale aj počasie. Prebiehajúca búrka sa podpísala pod krátke výpadky elektrickej energie, pre ktoré na štadióne zhasli svetlá. Napokon musela byť druhá tretina aj predčasne ukončená. Napokon sa však technika umúdrila a dohrávke zápasu nič nebránilo.

Zásah vyššej moci akoby viac pomohol domácim. Tí sa totiž odhodlali pritlačiť v ďalšom priebehu Slovan omnoho viac, než si trúfali dovtedy. A prinieslo to svoje ovocie. V 45. minúte Asselin vyrovnal, čo malo ale opäť najsilnejší efekt na súpera. Slovan sa opäť dokázal skoncentrovať a dokonca v 49. minúte gólom Buca znovu ujať aj vedenia. Lenže domácim už hokej chutil a brankárovi hostí vydýchnuť nedali. V 52. minúte ho prekonal Varga a v poslednej minúte tretej tretiny napokon Tomáš Surový rozhodol aj o víťazstve HC ’05, keďže Országhovi zverenci už na gól v závere nedokázali reagovať napriek odvolaniu brankára.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 4:3 (0:1, 1:1, 3:1)

Góly: 32. a 45. Asselin, 52. Varga, 60. Surový – 8. Virta, 25. Červený, 49. Buc. Zápas na banskobystrickom zimnom štadióne sledovalo 2841 divákov (vypredané).

Zostava HC ’05: Williams – Tamáši, Ďatelinka, Faille, Marshall, Asselin – Zigo, Miller, Higgs, Kubka, Sýkora – Šťastný, Mihálik, Surový, Sloboda, Varga – Gabor, Brejčák, Češík, Giľák, Belluš.

Zostava HC Slovan: Čiliak (Štepánek)– Jánošík, Schaus, Červený, Rau, Řepík – Sersen, Bačík, Liška, Chipchura, Lamper – Meszároš, Grman, Lunter, Sukeľ, Virta – Švarný, Hedera, Hrnka, Šimun, Buc.