04O tohtoročné hudobné otvorenie legendárneho „amfíku“ sa postarali hneď tri žiarivé legendy ťažkého kovu. Podľa dojmov fanúšikov mali azda najväčší úspech páni z kapely UNISONIC, ktorí takmer zatienili aj hlavnú hviezdu večera, ACCEPT.

Koncert odštartovali krátko pred 17:00 domáci mladíci ANSTRATUS so svojim old-schoolovo ladeným thrashom. Ako sa neskôr ukázalo, hneď na úvod sa jednalo o najtvrdšiu kapelu celého dňa. Ako druhí sa predstavili MIDNIGHT SCREAM z Veľkého Krtíša. Hoci sú o niečo starší, svojim priamočiarym heavymetalom dnes príliš neoslnili. Teda, až na sólového gitaristu Paliho Ďuriša, ktorý celý tandem ťahá. Obe otváracie kapely mali spoločnú nielen účasť na festivale Wacken, ale aj fakt, že sa z úvodu museli vysporiadať so silným slnkom, ktoré im nekompromisne svietilo do očí.

Prvý zahraničný hosť prišiel až z Ruska. Pre nás neznámi páni širokej vekovej kategórie, menom REDS’COOL, predviedli kombináciu glam a hard rocku na veľmi slušnej úrovni. Najviac sa snažil spevák Slava Spark v tričku s nápisom „Sex, fucks and rock n‘ roll“, ktorý ako prvý začal naplno využívať v strede predĺžené pódium, čím potešil najmä dámsku časť publika.

08Pod Urpín dnes večer pricestovali aj powermetaloví melodici MASTERPLAN, ktorých síce agentúra EPG potvrdila len pár týždňov pred akciou, no svojich fanúšikov tu mali dostatok. Okrem povinných hitov, ako napr. „Enlighten Me“ či „Heroes“, nás upútala čoraz väčšia multinárodnosť v tejto bande. To, že líder Roland Grapow, rodák z nemeckého Hamburgu, žije už dlhodobo v Zvolenskej Slatine, je známe. Do partie však pred časom pribral všestranného českého bubeníka Marthusa (o.i. CRADLE OF FILTH) a zostavu pre dnešné vystúpenie špeciálny doplnil aj slovenský klávesák Andrej Kutiš (CASTAWAY).

S príchodom zotmenia nám na stejdž vtrhla prvá z dvoch hlavných hviezd, nemecká superskupina UNISONIC. Zainteresovaní metalisti dobre vedeli, čo ich čaká; veď v kapele figurujú Michael Kiske a Kai Hansen – dve osobnosti, ktoré tvorili jadro legendárnych HELLOWEEN v 80-tych rokoch. A veru, bolo čo počúvať i pozerať: výborná pódiová šou, precízne hráčske výkony, no najmä potrebná dávka energie i zohratosť nielen medzi týmito dvoma personami, ale aj spoločne s publikom. To si koncert dokonale užilo, reagovalo na burcovanie, skandovalo spevákovo meno a spievalo väčšinu refrénov – či už v skladbách novej éry (napr. „Your Time Has Come, „Unisonic“), najmä však v dvoch spomienkach na legendárny album „Keeper Of The Seven Keys Part II“ (t.j. „March Of Time“ a „I Want Out“).

Po dôkladnej prestavbe pódia sa metalový národ v Banskej Bystrici konečne dočkal – dlhoočakávaný headliner menom ACCEPT to odpálil so skladbou „Stampede“. Hoci pôvodne avizovaný 120-minútový set sa nekonal, predsa len bolo toto vystúpenie výnimočné. Jednoznačne najlepší zvuk, najprepracovanejšie svetlá, dym, aparatúra, najväčšia stena z gitarových boxov, ako aj samotné bicie.

20 - titulnaZdalo sa, že publikum sa bavilo o čosi menej búrlivo, než na predošlej kapele, Accepťákom to však nemohlo vadiť, lebo so slovenskými fanúšikmi rýchlo našli spoločnú reč. Či už pri skladbách novších („Hellfire“, „Stalingrad“), no najmä pri klasických peckách, na ktoré sa najviac čakalo („Midnight Mover“, „Princess Of The Dawn“) a v rámci prídavku povinné jazdy „Metal Heart“ či „Balls To The Wall“, s ktorou Nemci celý večer ukončili.

Mark Tornillo, aktuálny hlas kapely, možno nevie ľudí strhnúť tak ako Kiske, avšak ukázal nesporné hlasové kvality. Ak aj občas potreboval pauzu, v popredí ho dokonale zastúpilo nestarnúce duo Wolf Hoffmann (gitara)-Peter Baltes (basa). Človek by až neveril, že títo dvaja páni majú už 55, respektíve 57 rokov. Banskobystrické publikum však uverilo a tohtoročné hudobné otvorenie legendárneho „amfíku“ zažilo v počte vyše tisícpäťsto divákov.