Areál plážového kúpaliska AQUALAND v Banskej Bystrici bude slúžiť návštevníkom aj v zimných mesiacoch. V týchto dňoch sa plocha kúpaliska umelo zasnežuje, čím sa vytvoria bežkárske lyžiarske trate. 

Plazove kupalisko AQUALAND Banska Bystrica - zasnezovanie - vytvaranie bezkarskych trati - Banska Bystrica - 07.12.2016

Po vzore z minulého roku, keď sa bežkárska lyžiarska trať vytvorila v športovom areále Kremničky, sa mestská organizácia Záhradnícke a rekreačné služby rozhodla zrealizovať trate pre bežkárov tentokrát na plážovom kúpalisku. Tie budú vybudované pomocou zasnežovacej techniky, na ktorú boli vyčlenené finančné prostriedky v rozpočte mesta na rok 2016.

Zasnežovať sa začalo v noci z pondelka 5. na utorok 6. decembra, keď sa pri mínusových teplotách prvýkrát odskúšali dva nové snežné kanóny a mobilná čerpacia stanica. Areál kúpaliska tak pri absencii prírodného snehu pokrylo niekoľko centimetrov toho umelého. “Vďaka finančným prostriedkom vyčlenených v rozpočte mesta môžeme pripravovať 900 metrový okruh na plážovom kúpalisku. Naši pracovníci pracujú vo dne i v noci na vytvorení tohto okruhu, aby si mohla verejnosť čo najskôr zašportovať na bežkách priamo v meste,” povedal pre BBonline.sk riaditeľ organizácie ZAaRES Ivan Šabo.

Plazove kupalisko AQUALAND Banska Bystrica - zasnezovanie - vytvaranie bezkarskych trati - Banska Bystrica - 07.12.2016

Spustenie bežkárskej trate závisí predovšetkým na klimatických podmienkach. Tá by v prípade vhodných podmienok mohla byť otvorená už najbližší víkend. Vstup na trať bude počas celej zimy bezplatný. Zatiaľ jediné spustené bežkárske trate sú na Králikoch, ktoré boli upravené a otvorené začiatkom decembra.

Organizácia ZAaRES už v minulých rokoch spolu s ďalšími partnermi zaisťovala úpravu tratí pre bežecké lyžovanie na Králikoch, medzi Šachtičkami a Donovalmi či vo viacerých lokalitách v centre mesta. Minulý rok vďaka umelému zasnežovaniu pripravila pre nadšencov bežeckého lyžovania dva okruhy dlhé 300 a 750 metrov v Kremničke.