Kultúra má v živote každého z nás obrovský význam. Často si neuvedomujeme, že nás formuje a usmerňuje. Preto je dôležité na ňu nezabúdať a tak, ako kultúru a tradície odovzdali naši predkovia nám, tak ju musíme odovzdávať aj my ďalej.

Monumentálny hudobný projekt Folklór vo fraku sa snaží slovenskú kultúru, ktorej jedným z hlavných piliérov je folklór šíriť vo veľkom ďalej, propagovať medzi všetky generácie a to práve svojím hudobným spracovaním a novými hudobnými aranžmánmi.

Najväčšia folklórno-symfonická show Folklór vo fraku spojila tradičný folklór so symfonickým orchestrom a folklórnou kapelou. K tomu pridala spevácke esá z populárnej, folklórnej, opernej a dokonca aj rockovej hudobnej scény a podčiarkla to speváckym chórovým zborom, čím vytvorila unikátny hudobný projekt a absolútne nové a prekrásne hudobné prevedenia najznámejších a najkrajších slovenských ľudových piesní, ktoré všetci veľmi dobre poznáme.

Každý z viac ako 100 účinkujúcich je jedinečný, má unikátny štýl spevu, prezentácie a tým dostáva hudobný projekt Folklór vo fraku monumentálnu podobu nie len, čo sa týka počtu vystupujúcich, ale aj hudobnej a estetickej zložky.

Popová speváčka Katarína Knechtová to s publikom dokonale ovláda a jej repertoár známych východniarských ľudových piesní dvíha pravidelne ľudí zo sedadiel. Podmaniť publikum svojím zvonivým folklórnym hlasom vie aj Štefan Štec a okrem slovenských ľudových zaznejú aj tie jeho, srdcu blízke rusínske. Táto dvojica si dokonca strihne aj jeden zaujímavý duet. Aký? To si organizátor necháva ako jedno z prekvapení večera.

Výbornou voľbou osloviť opernú scénu dokazujú masívne potlesky koncertov Folklór vo fraku. Operný spevák SND Miroslav Dvorský vie vytvoriť hecujúcu interakciu s publikom. Sopranistka Adriana Kučerová si zakaždým podmaní všetkých svojím okúzľujúcim hlasom, jemným vzhľadom a a ako perlička – dámy zaručene nespustia oči z jej prekrásnych šiat. V Bratislave sa zasa môžete tešiť na Evu Hornyakovú, opernú divu SND.

Z hereckého kresla si niekedy ťažšie vieme predstaviť Filipa Tůmu v opernej polohe. No vďaka svojej charizme, silnému hlasu a veselej povahe je práve on s kým si na plné hrdlo zaspievate tie naše najznámejšie slovenské ľudové piesne.

Aj rocková scéna má svoje zastúpenie v podobe vždy dobre naladeného Petra Cmorika, ktorému ľudové piesne sadli na mieru a jeho hlas im dáva výrazný punc.

Ak sa vám ešte nikdy nestalo, že sa vám tisli slzy do očí z hudobného dojatia, tak vám garantujeme, že nástupom speváckeho zboru Lúčnica sa tak stane. Prepojením symfonického orchestra Slovenskí symfonici pod taktovkou dirigenta Adriana Kokoša, kapely Sokoly a speváckych hviezd rôznych hudobných žánrov sa posunuli slovenské ľudové piesne na novú úroveň, ktoré chytajú za srdcia všetky generácie bez výnimky.

No a celým 3-hodinovým koncertom vás bude sprevádzať moderátor, ktorému to ide od ruky a ktorý k tomuto projektu neodmysliteľne patrí, Štefan Skrúcaný.

Príďte si aj vy zaspievať tie najznámejšie ľudové piesne a odíďte šťastní, veselí, dobre naladení so zážitkom, na ktorý sa nezabúda.

Folklór vo fraku má pred sebou ešte dva koncerty. V Banskej Bystrici na amfiteátri 28. júla 2022  25. augusta (náhradný termín) . V Bratislave na Bratislavskom hrade 11. augusta 2022.

Vstupenky si môžete zakúpiť v sieti www.predpredaj.sk. Viac informácii o tomto jedinečnom projekte Folklór vo fraku nájdete na www.folklorvofraku.sk

Sledujte čo sa dialo, práve deje a čo sa chystá na sociálnych sieťach @folklorvofraku.