Kým v Českej republike má florbal po futbale druhú najväčšiu základňu, na Slovensku a v Banskej Bystrici sa rozbieha pomalšie. Skupina nadšencov však chce jeho potenciál rozbehnúť naplno.

florbal-plagatt„Florbal je nenáročný na prevedenie herných zručností, je to celosezónny šport, nenáročný na materiálne prevedenie a financie,“ predstavuje výhody tohto športu Tomáš Trudič z OZ Fair play sports. Spolu s ďalšími spolupracovníkmi sa snažia rozvíjať tento šport v Banskej Bystrici a posunúť ho na vyššiu úroveň.

Florbalisti majú v Čechách zaregistrovaných viac ako 60-tisíc aktívnych členov. Jedným z faktorov popularity je podoba s hokejom. No kým na ľad sa z finančných dôvodov každé dieťa nedostane, pri florbale je možnosť zapojiť sa do hry jednoduchšia. Potenciál tohto športu si uvedomujú aj nadšenci v Banskej Bystrici.

„Výhodou oproti hokeju je, že na získanie zručností vo florbale treba kratší čas. Napríklad v hokeji sa človek musí dlho učiť vystreliť, podobne na hokejbale. Ak nie si bývalý hokejista, tak nedáš prudkú a dobrú strelu a lepšiemu brankárovi nestrelíš gól. Vo florbale je však hokejka aj loptička ľahká, nemáš výstroj, preto si obratnejší. Je ľahšie vystreliť a dať gól, iba treba mať cit,“ vysvetľuje Tomáš Trudič, ktorý je aj učiteľom telesnej výchovy na základnej školy.

Práve medzi žiakmi čoraz viac badať nárast popularity tohto športu. Vďaka nenáročnosti je populárny aj medzi dievčatami. Občianske združenie Fair play sports sa orientuje na všetky vekové kategórie, od najmladších až po seniorov.

Novinkou je, že A-tím dospelých bude od novej sezóny hrať I. slovenskú florbalovú ligu, čo je druhá najvyššia celoslovenská súťaž. Podmienkou prihlásenia sa do súťaže je mať mládežnícke tímy. „Už v minulosti sme sa venovali žiakom cez florbalové krúžky, takže s týmto problém mať nebudeme,“ hovorí Trudič s tým, že mládežnícku základňu chcú posilniť a v najbližších dňoch bude prebiehať florbalový nábor.

V tejto súvislosti pripravujú viacero sprievodných podujatí, jedno z nich bude v obchodnom centre Europa. Záujemcovia budú mať 13. septembra možnosť zoznámiť sa s týmto športom a vyskúšať si ho. Florbalisti sa v septembri predstavia aj Námestí SNP v rámci podujatia Veľtrh neziskových organizácií a Maratón športu.

Sezóna 2013/2014 začína pre seniorský florbalový tím 14. septembra, jednotlivé kolá sa hrajú turnajovým spôsobom. Kde bude hrávať banskobystrický tím FPS N-Sport Banská Bystrica sa ešte nevie. Všetko záleží od financií. Tomáš Trudič z OZ Fair play sports však sľubuje kvalitný florbal.