Sídlo novovytvoreného Finančného riaditeľstva bude v Bratislave, nie v Banskej Bystrici. Poslanci NR SR neschválili pozmeňujúci návrh Petra Pelegriniho (Smer-SD).

Pozmeňovací návrh, aby sa sídlom Finančného riaditeľstva stala Banská Bystrica, nebol schválený.

Od 1. januára budúceho roka zaniká Daňové a Colné riaditeľstvo, pričom ich nahradí Finančné riaditeľstvo. Kým Daňové riaditeľstvo malo sídlo v Banskej Bystrici, nová inštitúcia bude mať centrum v Bratislave. Rozhodli o tom počas stredajšej 22. schôdze poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).

Pozmeňovací návrh Petra Pelegriniho (Smer-SD), ktorý žiadal, aby mali finančníci centrum v Banskej Bystrici, nezískal dostatočnú podporu. Šanca na schválenie by bola iba vtedy, keby za hlasovali všetci poslanci opozície, 11 z nich sa však v rokovacej sále nenachádzalo, navyše Dušan Galis (Smer-SD) nehlasoval. Z prítomných 136 poslancov hlasovalo za 59 poslancov, proti bolo 51, zdržalo sa 25, nehlasoval 1. Pre schválenie návrhu bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, teda 68 hlasov.

Okrem toho potreboval pozmeňovací návrh aj podporu časti koaličných poslancov. Napriek tomu, že Peter Muránsky (KDH)  počas augustového zasadnutia zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja verejne prisľúbil podporu Banskej Bystrici ako sídla Finančného riaditeľstva, nebol na hlasovaní prítomný. Jana Dubovcová (SDKÚ-DS) sa v hlasovaní zdržala. Za návrh tak spomedzi Banskobystričanov v pléne NR SR hlasoval okrem Pelegriniho iba jeho kolega Ľubomír Vážny (Smer-SD).

Hlasovanie o návrhu zákona ako celku dopadlo už jednoznačne. Z prítomných 137 za 78 (vrátane už prítomného Muránskeho a Dubovcovej), proti 13 (vrátane Vážneho a Pelegriniho), zdržalo sa 46 poslancov.

Čo sa týka vzniku Finančného riaditeľstva a jeho sídla v Bratislave, minister financií Ivan Mikloš dávnejšie primátorovi Petrovi Gogolovi sľúbil, že reštrukturalizácia sa výrazne nedotkne zamestnanosti v Banskej Bystrici. Namiesto Daňového riaditeľstva by tu malo vzniknúť Kompetenčné centrum finančných operácií a taktiež nový krajský finančný úrad.