Aj tento víkend je ponuka podujatí, nielen v Banskej Bystrici, bohatá a rôznorodá. Prvý júlový víkend sa nesie v znamení rôznych hudobných, žánrovo rôznorodých festivalov. Láka na hrady aj zámky ale aj na prehliadku Banskej Bystrice vláčikom Pretórium.  

PIATOK 4. JÚL

Vláčik Pretórium

Od piatku 4. júla v Banskej Bystrici počas víkendov opäť premáva vláčik Pretórium. Odchody z Námestia SNP sú o 14., 15., 16. a 17. hod. Cestovné 1 € na osobu.

Urpín Fest 2014

Na futbalovom ihrisku ŠK Kremnička Banská Bystrica sa v piatok a v sobotu koná jeden z najväčších letných festivalov v Banskobystrickom okrese – Urpín Fest 2014. Viac informácii o festivale sme vám priniesli v našom predchádzajúcom článku.

Frndžalica Fest 2014

Tradičné jedlá našich starých mám, ľudové remeslá, slovenská hudba, rôzne súťaže a predovšetkým množstvo vynikajúcej zábavy v slovenskom duchu – to všetko vás čaká na Frndžalica Feste  2014 piatok a v sobotu na Králikoch. Čítajte viac aj v našom článku o festivale.

Folklórny festival Východná

2_FF VychodnaFolklórny festival Východná je najstarším a najrozsiahlejším celoslovenským festivalom s medzinárodnou účasťou na Slovensku. Koná sa každoročne na prahu letnej turistickej sezóny, v prvý júlový víkend. Jubilejný 60. ročník festivalu otvoril vo štvrtok 3. júla večer premiérový program ľudovej hudby a speváckej skupiny Umeleckého súboru Lúčnica Vetrík veje. Podrobný program na všetky festivalové dni nájdete na oficiálnej stránke festivalu.

Salsa, latino, pool party

V Kúpeľoch Sliač, na tamojšom kúpalisku a pod holým nebom, budú v piatok večer od 21. hod. znieť horúce latino rytmy. Zaspieva Lazaro, rodák zo Santiago de Cuba, ktorý už niekoľko rokov žije a vystupuje na Slovensku, DJ IKO bude hrať hlavne salsu, bachatu, reggaeton, merengue, kizombu, latino…

Festival Bachovej hudby

V Banskej Štiavnici si môžete vychutnať Bacha. Festival Bachovej hudby, ktorý sa začal 1. júla, tento víkend končí. V piatok 4. júla o 19.30 hod. v Kostole sv. Kataríny zaznie organový koncert nádejný mladého, talentovaného organistu Tomáša Mihálika. Zahrá skladby George Muffata, Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka a Louisa Vierne. Festival Bachovej hudby vyvrcholí v sobotu 5. júla Hlavným koncertom venovaným Johannovi Sebastianovi Bachovi (Kostol sv. Kataríny o 19. hod.). Predstavia sa: viedenský organista Peter Frisée a Ensemble Musica Armonia – Katarzyna Czubek, Michaela Koudelková – zobcová flauta, Monika Šujanová, čembalo.

Noc krvavej grófky

Ak sa nebojíte prežiť noc s krvavou grófkou, vyberte sa na Oravský hrad! V piatok 4. júla sa na hrade udeje prvá nočná prehliadka, venovaná známej krvavej grófke Alžbete Bátoriovej. Okrem nej sa na hrade stretnete s množstvom duchov a strašidelných bytostí, ktoré ožívajú vždy, keď zapadne slnko… Vstupy sú každých 15 minút od 21. do 23. hod. Pozor, podujatie nie je vhodné pre deti do 15 rokov.

Le.Pi.Dlo na Strečne

Tohtoročné nočné prehliadky hradu Strečno sa ponesú v novom duchu. Letné Piatkové divaDlo na hrade (Le.Pi.Dlo) sa začína o 20. hod. a končí o 23. hod. Štúdio pantomímy Kasprzyk z Liptovského Mikuláša ponúkne pantomímu v stredovekom štýle, špeciálne cvičené kone, šaša-žongléra a ohňovú ženu. Divadlo Kapor na scéne zo Žiliny uvedie netradičné komediálno-improvizačné spracovanie Rómea a Júlie od Shakespeara. V kaplnke si budú môcť účastníci prehliadky vychutnať stredoveké melódie v netradičnom šate a v čase nočnej prehliadky bude sprístupnená aj stredoveká dedina Paseka.

SOBOTA 5.JÚL

Silobušky na Habakukoch

5_Silobusky HabakukyUž 3. ročník Detských majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek bude túto sobotu v Dobšinského rozprávkovom svete Habakuky na Donovaloch. Okrem hlavnej súťaže vo varení Valibukových silobušiek sú pripravené aj ďalšie súťaže a zábavné hry pre deti aj rodičov, divadielko aj tvorivé dielne a podvečerná diskotéka. Viac informácií aj prihlášku do súťaže nájdete na stránke Habakukov.

Heligonkári v Čičmanoch

V rázovitej, maľovanej slovenskej dedinke Čičmany sa v sobotu stretnú heligonkári. Koncert majstrov heligonkárov Heligonka je moja milá sa začína o 11. hodine pri Humne Ondreja Gregora v centre dediny. Organizátori stretnutia nachystajú pre všetkých návštevníkov dobrý guláš a iné dobroty tradičnej slovenskej kuchyne.

Sviatok a La Gioia v Ráztoke

V horehronskej Ráztoke tento víkend oslavujú 590. výročie prvej písomnej zmienky o obci. V sobotu okrem iných, prevažne športových podujatí, je na programe koncert operného tria La Gioia – o 21. hod. a pod holým nebom. V nedeľu si prídu na svoje maškrtníci. Ráztocké pekárky budú súťažiť o najkrajší čerešňový zákusok (14. hod.) a tiež sa bude vaľkať a ťahať najdlhšia štrúdľa v regióne (15. hod.). Na záver osláv zatancuje a zaspieva Folklórny súbor Čierťaž z Nemeckej.

Vojenský tábor v Štiavnici

Slovenské banské múzeum a skupina TORMEN vás opäť pozývajú zažiť netradičný víkend v Starom zámku v Banskej Štiavnici. Dobový divadelný festival Vojenský tábor vám priblíži, ako prebiehal výcvik vojakov, keď v 16. Storočí útočili na Banskú Štiavnicu Turci. Okrem netradičných prehliadok Starého zámku vás čakajú aj dobové súťaže. Vstupy do zámku v sobotu a nedeľu 5. a 6. júla sú o 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 15.00 a 16.30 hod.

NEDEĽA 6. JÚL

sidliskove vecernickyRómeo a Júlia po bystricky

Pre tých, čo ešte nevedia – každú nedeľu počas letnej turistickej sezóny od 14. do 18. hod. sa na balkóne Matejovho domu v Banskej Bystrici môžete odfotiť v historických kostýmoch. Napríklad ako Rómeo a Júlia… po bystricky.

Tvorivé dielne pre deti

Tradičné nedeľné tvorivé dielne pre deti pokračujú aj počas prázdnin. V nedeľu 6. júla v Thurzovom dome na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa deti prenesú do doby starých Slovanov a naučia sa naše najstaršie písmo, hlaholiku (od 14. do 18. Hod.). V Tihányiovskom kaštieli v Radvani si zas vlastnoručne vyrobia svoj list papiera (9. – 12. h a 13. – 17. h).

Sídliskové večerníčky

Mesto Banská Bystrica pripravilo pre prázdninujúce deti sériu sídliskových večerníčkov. Divadlá z rozprávkami zavítajú počas prázdnin medzi deti na sídlisku Sásová – Rudlová, do Podlavíc, na Spojová ulicu a do Radvane. Prvý večerníček sa hrá túto nedeľu o 18. hod. na sídlisku Sásová – Rudlová, pod oporným múrom na Rudohorskej ulici. A bude to rozprávka Mechúrik Koščúrik na vandrovke v podaní Divadla z Pasáže.

Múzeum dopravy

A ešte jeden tip. Ak sa chystáte na výlet do Rajeckých Teplíc či blízkeho okolia, navštívte tamojšie Múzeum dopravy. Nadšenci dopravy a jej histórie si v ňom určite prídu na svoje. Múzeum dopravy, ktoré sa nachádza v budove železničnej zastávky, otvorili v apríli tohto roku. Uvidíte v ňom skutočnú železničnú traťmajstrovskú drezinu, techniku používanú na železnici v minulosti či ukážku historickej dopravnej kancelárie. Deti sa môžu zahrať s historickým modelovým koľajiskom. To všetko dopĺňa množstvo dvojrozmerného obrazového materiálu o vývoji dopravy na Slovensku.