Piaty jún je na celom svete oslavou životného prostredia. Slovenská agentúra životného prostredia už tradične pri tejto príležitosti pripravila pre verejnosť bohatý a pestrý program. Dominuje v ňom Festival Zeme, ktorý sa uskutoční 6. a 7. júna v Banskej Bystrici. Svetový deň životného prostredia však budeme oslavovať celý jún.

Aktivity a podujatia júnového programu Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) k Svetovému dňu životného prostredia spája spoločný cieľ – vzdelávať verejnosť a zvyšovať záujem o životné prostredie. V súlade s touto myšlienkou sa počas dvoch dní uskutoční už 3. ročník obľúbeného Festivalu Zeme.

Festival Zeme v parku aj v kinosále múzea

Vo štvrtok 6. júna pozýva SAŽP širokú verejnosť, žiakov materských, základných a stredných škôl do banskobystrického Mestského parku, kde je pripravený bohatý a zaujímavý program. Nebudú v ňom chýbať environmentálne aktivity realizované zábavnou a hravou formou, ako napríklad určovanie druhov vtákov podľa hlasu a vzhľadu, spoznávanie života veľkých šeliem, určovanie minerálov či pozorovanie Slnka. Svoj priestor bude mať aj voda, vzduch, odpad, divoké bylinky či ryby našich vôd. A prídu aj sokoliari. Podujatie sa koná od 9.00 do 12.00 h a od 13.00 do 15.00 h. Vstup je voľný. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie neuskutoční.

V piatok 7. júna sú pre deti z materských škôl a pre žiakov I. stupňa základných škôl pripravené divadelné predstavenia v Kinosále Múzea SNP, zamerané na ekologické témy. Banskobystrické Divadlo pod balkónom zahrá deťom rozprávku Zo života smetí (9.00 h)a Študentské divadlo Prvosienka (Gymnázium na Javorovej, Spišská Nová Ves) poteší deti rozprávkou Žabky nie sú babky (11.00 a 13.00 h). Vstup je voľný.

Festival Zeme organizuje SAŽP v spolupráci s ďalšími rezortnými organizáciami Ministerstva životného prostredia SR, ako aj s neziskovými organizáciami pôsobiacimi v banskobystrickom regióne.

Ekomerač v Hrušove a ďalšie aktivity

Svetový deň životného prostredia bude rezonovať aj na ďalších júnových enviro aktivitách. SAŽP spustila 1. júna poslednú výzvu výchovno-vzdelávacej kampane KlímaTYzuj sa, v ktorej apeluje na deti a mládež, aby nadchádzajúce prázdniny prežili ekologicky a s dôrazom na environmentálne dôsledky. Koncom júna sa odborníci SAŽP predstavia na tradičnom banskobystrickom festivale Hurá prázdniny. Počas júna a tiež v rámci leta si môžu obyvatelia a návštevníci obce Hrušov odmerať svoju ekologickú stopu. SAŽP tu v starom Kultúrnom dome umiestnila Ekomerač, jedinečný nadrozmerný model Zeme. Viac informácií nájdete tu.