Podujatie prebieha vrámci festivalu Prvý človek bol umelec 4 vo Vile Dominika Skuteckého, ktorý od augusta do septembra 2019 ponúka koncerty, filmy, divadlo, piknik v záhrade spojený s čítaním pre deti, prednášku reštaurátora a vernisáž výstavy. Ďalší program festivalu bude prebiehať v budovách Bethlenovho domu a Pretória.

V súvislosti s výročiami maliara Dominika Skuteckého (14. 2. 1849 Gajary – 13. 3. 1921 Banská Bystrica) iniciovala Stredoslovenská galéria, ktorá spravuje umelcovu expozíciu v Banskej Bystrici, dva rozsiahlejšie projekty. Od minulého roka prebieha projekt zameraný na hlbší výskum tvorby umelca a reštaurovanie malieb z galerijnej kolekcie. Od marca 2019 do začiatku roka 2020 sú v priestoroch Vily Dominika Skuteckého postupne odhaľované zreštaurované obrazy a prezentované výsledky analýz vybraných malieb.

Reštaurovanie diel je realizované v spolupráci so Slovenskou národnou galériou. Všetky diela odborne vyčistil a ošetril reštaurátor Mgr. art. Miroslav Slúka, ktorý 21. 8. 2019 odhalí ďalšie zreštaurované obrazy Skuteckého. V prednáške priblíži zaujímavosti z reštaurovania celej galerijnej kolekcie obrazov Dominika Skuteckého. Vzhľadom k obmedzenej kapacite Vily Dominika Skuteckého sa bude prednáška konať maximálne pre 50 návštevníkov. Vila bude počas doby trvania uzatvorená.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partneri festivalu sú Artforum Banská BystricaLiterárna bašta .