Organizátori Festivalu umenia a dizajnu Banská Bystrica Fubaby sa tento rok rozhodli, že celú udalosť posunú na novú úroveň.

Fubaby je týždenný festival s ročnou pravidelnosťou, ktorý sa organizuje priamo v meste Banská Bystrica. Zastrešuje mnoho druhov umenia od hudby cez sochy a maľby až k divadlu. Už tradične sa odohráva na viacerých významných banskobystrických miestach. Okrem Amfiteátra, Námestia SNP, minulý rok zavedenej Fubabývačke (nádvorie starej radnice)  sa pozrieme na vystúpenia v nákupnom centre Europa a dokonca aj na rapový večer do Urban spotu. To sú samozrejme zatiaľ len hudobné predstavenia, ďalšie formy umenia (a nie je ich vôbec málo) vychytáte roztrúsené kade-tade po meste.

Tak ako bol minulý rok jeden hlavný vrchol podujatia, tohto roku je ich pripravených na festivale minimálne päť. Tešiť sa môžete na legendu slovenskej a českej hudby Richarda Müllera, talentovaných Fragile, jednu z hlavných OTO favoritiek Kristínu, kultových No Name a popovú stálicu, kapelu Desmod.

Toto sú čerešničky, máme pre vás celý zvyšok niekoľkoposchodovej torty. Celotýždňový program je vyplnený množstvom predskokanských kapiel, napríklad čoraz populárnejší Jozef Hollý, Ewelin, Ľudové mladistvá, Mukatado, Sematam, Duchoňovci, a to sa iba rozbiehame. Milovníci folklóru si zase užijú najmä festivalovú sobotu, ktorá sa bude niesť v znamení folklórnych súborov, tancov a spevu, a tiež trojdňovú prehliadku súborov  autentického folklóru.

Okrem hudobných podujatí budú samozrejme na festivale figurovať mnohé výstavy svetoznámych maliarov a sochárov, pouličné predstavenia, workshopy, autogramiády a sprievodné podujatia.

Detských návštevníkov opätovne oslovuje sekcia minitalentu, kde vystúpia Sonyta music, Jannette Fáberová, Fíha Tralala baby band a tiež aktívna spolupráca s výtvarníkmi.

Jednou z najväčších noviniek, ktoré vám tento rok prinášame sú Fubaby pasy. Chceme totiž, aby ste si festival užili v tej najväčšej pohode, bez zbytočných starostí a naháňačiek za vstupenkami. Takže vám ponúkame možnosť vybaviť si všetky vstupy jediným lístkom za perfektnú zvýhodnenú cenu. Celotýždňový Fubaby pas zahŕňa vstup na každé jedno festivalové vystúpenie. To znamená, že každý deň môžete ísť ráno do mesta, nájsť tam skvelý program priamo pre vás, inšpirovať sa, oddychovať, zájsť si na kávičku, alebo na obed do jednej z úžasných bystrických reštaurácií a podľa ľubovôle pokračovať ďalej a plní dobrej nálady sa vrátiť domov hoci aj neskoro večer. Alebo aj niekam inam.  Ešte väčší zážitok to prinesie obyvateľom z iných kútov Slovenska. Garantujeme vám, že za týždeň sa vám okrem bohatého kultúrneho programu podarí spoznať medenú Bystricu, pocítiť atmosféru mesta aj festivalu a zažiť nezabudnuteľné zážitky, pretože toto všetko Bystrica aj Fubaby 2018 ponúkajú.

Radi myslíme na všetkých, aj na tých, ktorí nemôžu stráviť celý týždeň na Fubaby a predsa chcú zažiť aspoň tie najväčšie žúry. Pre tých sme pripravili ešte lacnejší amfiteátrový pas, alebo akýsi „partypas“, ktorý vám umožní prísť na všetky amfikové koncerty a podujatia a môžete sa vyzabávať do sýtosti až do neskorých nočných hodín.

Banská Bystrica sa v dátume 18. – 24. júna 2018 zmení na centrum koncentrovaného umenia, kultúry a zábavy a my vám vrelo odporúčame, aby ste to nezmeškali a prišli si naplno užiť.