Minulý týždeň sa v Banskej Bystrici po prvýkrát konala trojdňová živá verzia Festivalu AZYL, medzinárodného filmového festivalu krátkych filmov a videoklipov. Súťažné podujatie s dlhoročnou tradíciou prešlo z webového do fyzického priestoru s bohatým programom pre filmových fanúšikov a fanúšičky, ako aj študentov a študentky audiovizuálnych umení.

Počas trvania Festivalu AZYL od 7. do 9. okftóbra sa v Banskej Bystrici premietlo 120 krátkych filmov v 18 blokoch. Svoje miesto v programe mali oceňované filmy zo zahraničných festivalov, študentské snímky, ale aj filmy určené pre mládežnícke a detské publikum. V rámci festivalu mohlo publikum vidieť aj raritné krátke filmy renomovaných domácich tvorcov z archívu Slovenského filmového ústavu alebo špeciálny výber filmov v podaní tohtoročnej festivalovej poroty. Po trojdňovom evente pokračuje Festival AZYL aj v online priestore. Súťažné filmy sa dajú vidieť na festivalovom webe a šesť svetových krátkych filmov z tohtoročnej edície Festivalu Azyl je možné do konca roka 2021 vzhliadnuť aj na VOD platforme edisonline.sk.

“Teším sa, že sme našu myšlienku – vytvoriť festival krátkeho filmu – pretavili do reality. Krásne centrum Banskej Bystrice bolo pre festival skvelým zázemím a cením si partnerstvá, ktoré sme tento rok nadviazali. Som presvedčený, že priestory ako kinosála pamätníka Múzea SNP alebo kultúrne centrum Záhrada majú pre festival veľký potenciál. Rovnako tak vnímam aj spoluprácu s Akadémiou umení, ktorá bola jednou z našich motivácii umiestniť festival práve do Banskej Bystrice. Máme pred sebou kopec práce, aby bol budúci ročník ešte lepší,” hovorí riaditeľ festivalu Viliam Štrelinger.

Neodmysliteľnou súčasťou Festivalu Azyl je súťaž minútových filmov, päťminútových filmov a videoklipov. Tento rok štvorčlenná medzinárodná porota v zložení Zuzana Gindl-Tatárová (SK), Csaba Bollok (HU), Filip Kršiak (CZ) a Krzysztof Sienkewicz (PL) vyberala víťazov a víťazky súťaže z viac ako 120 prihlásených filmov. V sobotu 9. októbra na záverečnom galavečere v Múzeu SNP a online mohli diváci a diváčky vidieť výber desiatich najlepších filmov z troch súťažných sekcií a zároveň spoznať víťazné mená. Ako počas udeľovania cien konštatovala aj porotkyňa Zuzana Gindl-Tatárová, častou témou mladých filmárov a filmárok v uplynulom ročníku súťaže boli medziľudské vzťahy a hľadanie spôsobov, ako sa vysporiadať s náročným obdobím pandémie.

Ocenenie za najlepší minútový film získal od poroty iránsky režisér Hamidreza Hidaji za svoj film Stena láskavosti (Wall of Kindness), v ktorom citlivo zobrazil rozdiel medzi správaním generácie rodičov a detí vo svojej rodnej krajine.

V kategórii päťminútových filmov sa na prvú priečku dostal film švajčiarskeho režiséra Vanja Tognolu s návom Danzamatta, ktorý sprostredkoval pohľad do príbytku troch vysokoškolákov v montypythonovskom ponímaní.

Poslednou ocenenou bola v kategórii videoklipov srbská režisérka Marina Uzelac, ktorú porota ocenila za animovaný klip Vlci (Vukovi) k pesničke slovinskej skupiny Koala Voice. Mladá filmárka si cenu prevzala osobne v kinosále Múzea SNP.

Súčasťou festivalu Azyl bol aj päťdňový workshop, do ktorého sa mohli zapojiť študenti a študentky stredných škôl so záľubou vo filme a audiovízii. Počas workshopu na pôde banskobystrickej Akadémie umení pracovali na svojich krátkych filmoch, ktoré uzreli svetlo sveta práve na záverečnom galavečere. Spomedzi študentských animovaných, hraných a experimentálnych filmov venovaných ekologickým témam vybrala porota jeden film, ktorý získal študentskú cenu. Ocenenou filmárkou sa stala Amália Kotrádyová za svoju filmovú esej Mačacie otepľovanie.

Festival a Workshopy AZYL 2021 sa konal aj vďaka finančnej podpore partnerov: Medzinárodný vyšehradský fond, Slovenské elektrárne, Nadácia SPP a Audiovizuálny fond.