Kvôli zaváhaniam v streľbe nevyšiel Anastasii Kuzminovej prvý štart na Olympijských hrách v Pchjongčchangu. Na sobotu však rýchlo zabudla a v pondelok to bol pri jej nasadení skvelý výkon.

Že strata 54 sekúnd na štarte nemusí v biatlonových stíhacích pretekoch nič znamenať, začala Nasťa ukazovať hneď od úvodu pondelňajších stíhacích pretekov v Alpensia Biathlon Centre. Na trati bola mimoriadne rýchla a svoje trináste miesto na štarte po prvej čistej streľbe razom premenila na priebežné tretie miesto. Z rýchlosti neuberala, naopak ani nie kilometer jej stačil na dobehnutie druhej Češky Vítkovej a následne už naháňala vedúcu Nemku Lauru Dahlmeierovú, víťazku sobotňajšieho šprintu.

Na druhej streľbe vedúce pretekárky opäť začal trápiť vietor, jednej chybe sa nevyhla tak Dahlmeierová ani Kuzminová. Nasťa začala svoju súperku rýchlo dobiehať a na tretiu streľbu v stojke už prišla prvá, lenže na rozdiel od svojej súperky nasledovali dve zaváhania. Veľkú stratu už potom nedokázala dohnať, navyše v poslednej streľbe rovnako raz zaváhala a Dahlmeierová bola bezchybná.

Banskobystričanku potom čakal ešte veľký súboj o druhú priečku, keďže sa na ňu doťahovala tretia Anais Bescondová z Francúzska. Ich súboj vyvrcholil na cieľovej rovinke, ale o dve desatiny sekundy bola Nasťa jednoducho lepšia. Ako jednoznačne najrýchlejšia pretekárka na trati v pondelňajších pretekoch si tak vzala zaslúžené striebro.

Ku dvom zlatým medailám zo šprintu vo Vancouveri a Soči a tiež striebru zo stíhacích pretekov vo Vancouveri tak Kuzminová pridala svoju štvrtú olympijskú medailu.

„Teším sa. Ďakujem všetkým. Na túto olympiádu som išla preto, aby som po tretíkrát obhájila zlato zo šprintu, ale podarilo sa obhájiť striebro zo stíhačky z Vancouveru. Teším sa z dnešného výkonu. Ďakujem všetkým, že mi verili aj naďalej, aj po tom šprinte. Dnes som to robila pre vás,“ odkázala svojim fanúšikom na Slovensko v rozhovore pre RTVS po pretekoch Anastasia Kuzminová.

Zle nešla od úvodu ani Paulína Fialková. Na štarte jedenásta pretekárka síce mierne strácala, no doplatila napokon až na prvú streľbu, kde urobila dve chyby. Ocitla sa tak rýchlo až v druhej polovici pretekárok na trati. Celkom urobila Filaková až osem streleckých chýb, vždy zhodne po dvoch na každej položke, a to ju napokon odsunulo až na 38. pozíciu.

V stredu sú na programe v biatlonových disciplínach žien vytrvalostné preteky na 15 kilometrov a v sobotu 17. februára potom aj preteky s hromadným štartom na 12,5 kilometra.

Prvý týždeň na olympiáde: Obhajoba zlatej Nasti, v permanencii už aj lyžiari a hokejisti