Hudba spája. Aj festival Konvergencie spája hudbu minulosti i dneška, rôzne štýly a žánre, domácich i zahraničných umelcov. Vo štvrtok 16. júna o 19.00 h vystúpi na pozvanie Konvergencií v  Hogo Fogo – Jazz & Art Club v Banskej Bystrici vynikajúci nórsky kontrabasista Steinar Raknes.

Člen tria Torda Gustavsena, ktorý okrem vlastného programu zahrá spoločne s poprednými slovenskými hudobníkmi: Borisom Lenkom (akordeón), Branislavom Dugovičom (klarinet) a Jozefom Luptákom (violončelo) úpravy rómskych, židovských a ukrajinských melódií. Ako hostia sa na koncerte predstavia aj ukrajinská huslistka Julia Roshko a rómsky raper Čavalenky.

Nórskeho kontrabasistu, speváka a pesničkára prirovnávaného k Tomovi Waitsovi, ale aj originálneho skladateľa Steinara Raknesa (1975) označuje kritika za jedného z najtalentovanejších jazzových hudobníkov svojej generácie. Spolupracoval s osobnosťami ako Chick Corea, Michael Brecker, Bobby McFerrin, Ola Kvernberg či Tore Brunborg. Steinar Raknes má na svojom konte štyri desiatky albumov. S veľkým ohlasom sa stretli sólové albumy, ktoré nahral so speváčkami Ingou Jusso a Sarou Marielle Gaup, reprezentantkami umenia sámskeho joiku. Taktiež je členom oceňovaného jazzového tria Torda Gustavsena. Po vystúpení na Slovensku s ním odchádza na kanadské turné. „Steinar je extrovertný hudobník, ktorý je rád centrom pódia, súčasne dokáže byť však veľmi empatický a komunikatívny sprievodný hráč,“ povedal o Raknesovi Gustavsen, laureát Spellemannprisen z roku 2009, čo je škandinávska obdoba Grammy.

Konvergencie majú so spoluprácou s nórskymi umelcami viaceré výborné skúsenosti. V minulosti uviedli dvakrát speváčku Susannu Wallumrød aj svetoznámeho saxofonistu Jana Garbareka. Steinar Raknes vystúpi na Slovensku po prvýkrát. Okrem koncertu bude mať aj majstrovský kurz v priestoroch Akadémie umení v Banskej Bystrici. Prioritne je určený študentom umeleckých škôl, konzervatórií a hudobných akadémií, no podujatie je prístupné aj pre verejnosť, ktorá by sa chcela prísť na majstrovské kurzy pozrieť. „Banskú Bystricu sme za miesto koncertu Steinara Raknesa zvolili zámerne. Vďaka aktivitám Roberta Ragana a Jána Krigovského možno toto mesto už dlhšiu dobu považovať za centrum slovenského kontrabasového umenia,“ povedal umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták.

Umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták.

Koncert a majstrovský kurz sa uskutoční v rámci medzinárodného projektu Building Bridges, ktorý sa prostredníctvom hudby snaží upozorňovať na závažné spoločenské témy, akými sú napríklad intolerancia a postavenie rómskej menšiny, antisemitizmu či vojnové zločiny. Hudba nepozná hranice, naopak, hľadá autentickosť a korene. Podľa Jozefa Luptáka: „Ak sa ju naučíme pozorne počúvať, budeme vedieť načúvať aj jeden druhému. Len tak môžeme spolu pokojne žiť. Ľudia s umením, človek s človekom, ale najmä sami so sebou.“ Hudba prekračujúca žánrové hranice patrí medzi poznávacie znamenia Konvergencií, o čom svedčia aj úspešné projekty, na ktorých sa spolupodieľali, ako napríklad After Phurikane, Chasidské piesne alebo Uspávanky.

Organizátorom podujatia je občianske združenie Konvergencie v spolupráci s nórskou hudobnou agentúrou Kjell Kalleklev Management. Medzinárodné majstrovské kurzy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi sú aj Akadémia umení v Banskej Bystrici a klub Hogo Fogo Jazz & Art Club.

Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketlive.

___

Projekt Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 166 740 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 29 423 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je rozvíjanie interkultúrneho dialógu a prostredníctvom aktivít spojených s hudobným umením komunikácia tém tolerancie voči menšinám, rodovej rovnosti, odmietania antisemitizmu a nenávistných prejavov v spoločnosti. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.