Do nových priestoroch kníhkupectva Artforum na Hornej Striebornej 10 príde už v piatok 22. septembra výrazná tvár Nežnej revolúcie, sociológ a intelektuál Fedor Gál. Spolu s novinárom Karolom Sudorom predstavia novú knihu rozhovorov Ešte raz a naposledy, Koniec príbehu, ktorú Gál označil za svoj testament.

Fedor Gál patrí k najznámejším intelektuálom na Slovensku a v Česku, ktorý sa už desaťročia razantne vyjadruje k veciam verejným. Teraz vychádza takmer tristo stranová kniha rozhovorov s množstvom archívnych fotografií o celom jeho živote s názvom Ešte raz a naposledy. Koniec príbehu . On sám ju označil ako svoj testament s tým, že je čas posunúť štafetu iným.

Fedora spovedal novinár, víťaz štyroch Novinárskych cien v kategórii Najlepší rozhovor, Karol Sudor. Výsledkom je materiál, v ktorom sa Fedor, okrem iného, prvýkrát v živote vyjadruje aj k veciam, o ktorých vždy mlčal – k súkromiu, vlastným trápeniam, pochybnostiam a zlyhaniam, ale aj k svojim trinástym komnatám. Rozsiahle state sú venované aj revolúcii v roku 1989 a obdobiu po nej, kde Fedor detailne vysvetľuje vnútorné spory a pnutia vo Verejnosti proti násiliu alebo dôvody, pre ktoré revolucionári nemohli postupovať inak.

Kniha Ešte raz a naposledy s podtitulom Koniec príbehu podrobne reflektuje celý jeho život po vojne, v uvoľnených 60. rokoch minulého storočia, ktoré v roku 1968 zastavil vstup okupačných vojsk do krajiny, vedecké začiatky v 70. rokoch, úspechy a neúspechy, odchod do politiky až po útek z nej. Nevyhýba sa ani témam dneška, s Karolom Sudorom debatujú o extrémizme, multikulturalizme, národovectve, o populizme, o hraniciach medzi privátnym a verejným, o dnešných politikoch, o tom, či bol rozpad Československa chybou, o Rusku, náboženstvách či o médiách.

Beseda s Fedorom Gálom a Karolom Sudorom o knihe rozhovorov Ešte raz a naposledy. Koniec príbehu (vyd. N Press 2017) sa bude konať počas piatka 22. septembra od 19.00 hod. v banskobystrickom kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10.