Obľúbený prednáškový cyklus Čo sa skrýva v depozite zaháji vo februári už svoj štvrtý ročník. Bude venovaný oslavám 130. výročia založenia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.

Prvá tohtoročná prednáška na tému Spod šikovných rúk odhalí nenahraditeľnú prácu ľudí, vďaka ktorým môžu návštevníci obdivovať nádherné muzeálne expozície. Konzervátorka Jana Packová a reštaurátor Miloš Packo predstavia zaujímavú cestu zbierkových predmetov, ktoré prechádzajú práve ich šikovnými rukami.

Počas jubilejného roku 2019 chce Stredoslovenské múzeum (SSM) čo najbližšie priblížiť širokej verejnosti bohatosť a rôznorodosť svojho zbierkového fondu a zároveň vzdať hold ľuďom, vďaka ktorým sa zachovali cenné zbierky pre ďalšie generácie. Medzi týchto ľudí bezpochyby partia konzervátori a reštaurátori.

Jediní, ktorí si smú dať dole rukavičky

Detaily svojej pozoruhodnej práce, dlhú cestu zbierkového predmetu až po jeho umiestnenie na výstave či v depozite, priblížia majitelia nesmierne šikovných rúk – Jana Packová a Miloš Packo. Venujú sa konzervovaniu a reštaurovaniu archeologických nálezov, zbierok z kovu, dreva, kože, keramiky, textilu či skla. Keď svoju prácu dokončia, so zbierkovými predmetmi sa smie narábať už len v rukavičkách, a to doslova.

V roku 2009 spoločne inštalovali expozíciu Matejovho domu, vrátane návrhu a výroby zložitých inštalačných prvkov. Svojou prácou vo veľkej miere prispeli k tomu, že expozíciu venovanú histórii Banskej Bystrice možno dodnes označiť za akýsi zlatý rez výstavníctva. Každého návštevníka očarí svojou harmonickosťou, precíznym a dokonalým rozmiestnením. Aj vďaka Jane Packovej a Milošovi Packovi je Matejov dom jedným z najväčších klenotov Stredoslovenského múzea.

Na februárovom odkrývaní depozitu Jana Packová a Miloš Packo predstavia viaceré zaujímavé ukážky zo svojej dielne. Priblížia, ako reštaurovali bohato zdobený svadobný čepiec či orientálny fajčiarsky salónik, ktorý bude prvýkrát vystavený práve na prednáške Spod šikovných rúk v Matejovom dome. Porozprávajú aj o vzácnom kovovom lustri, ktorý zdobí reprezentatívnu kanceláriu primátora mesta v Radnici a ktorého  príbeh iste poznajú mnohí Banskobystričania.

Ako vyzerá konzervátorský list, ako sa odlišuje práca a v čom je iná Jany Packovej a Miloša Packa, ale aj mnohé ďalšie podrobnosti ich bohatej konzervátorskej a reštaurátorskej praxe, sa dozviete v utorok 19. februára o 17:00 h v Matejovm dome.

Zároveň vás pozývame na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu – v utorok 19. marca s etnologičkou Janou Koltonovou na tému Kraslice.