Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti a dievčatá plačú, už sa nenaskáču, vraví staré slovenské príslovie. Tento rok fašiangy vrcholia v utorok 1. marca a užiť si ich môžu všetci, ktorí v tento deň prídu na banskobystrické námestie a do Robotníckeho domu na podujatie Fašiangy v meste. 

Fašiangový utorok je vrcholom fašiangových osláv. Deň po ňom totiž nasleduje Popolcová streda a ňou sa začína štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou. Fašiangový utorok teda býval (a ešte aj je) plný hodovania, veselia, spevu aj tanca, pričom nemohol chýbať tradičný maškarný sprievod a v závere dňa pochovávanie basy.

Podujatie Fašiangy v meste, pripravené v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom, predstaví práve tento tradičný kalendárny zvyk. Pochovávanie basy je fašiangová hra, ktorou sa uzatvára obdobie plné zábav, svadieb a zabíjačiek. Na Námestí SNP pochováme basu v utorok 1. marca od 17:00 h spolu s Folklórnu skupinou Kýčera z Čierneho Balogu. Súčasťou podujatia bude aj program venovaný tradičným zvykom, hudbe, piesňam a tancu z obce Čierny Balog v Robotníckom dome (18:30 h).

Vznik Folklórnej skupiny Kýčera iniciovala Matica slovenská v roku 1933 a jej zakladateľom bol miestny pán učiteľ Gajdoš. Skupinu tvoria zástupcovia všetkých vekových kategórií, ktorým učarila krása ľudovej piesne a tanca. Vo svojom voľnom čase sa venujú hľadaniu a uchovávaniu folklórnych tradícií ľudu od Čierneho Hrona. V repertoári skupiny sú v súčasnej dobe zvykoslovné pásma a tance: Vrchovô, Odzemok, Koleso, Zbojník, Fašang, Tance mladých, Medveďku, Svadba, Rátung.