Fašiangové obdobie je symbolom zábavy a veselosti. Mesto Banská Bystrica v spolupráci s rozhlasovým štúdiom RTVS v Banskej Bystrici pozývajú aj tento rok všetkých Banskobystričanov na najstarší hudobný cyklus zameraný na oblasť folklórnej hudby Hrajteže mi, hrajte.

hrajteze mi hrajte2Prvá verejná nahrávka cyklu Hrajteže mi, hrajte, sa uskutočnila 21. decembra 1981 v banskobystrickej Štátnej opere. Z finančných a organizačných dôvodov sa po roku 1992 organizovali koncerty nepravidelne. Na tradíciu pravidelných koncertov nadviazali organizátori v novembri 2000, keď si priaznivci folklóru vypočuli v kine Urpín gemerské piesne. Odvtedy sa koncerty organizujú pravidelne a majú vysokú úroveň. Ako verejná nahrávka sú obohatené aj o hovorené slovo, ktoré predstavuje a opisuje zvyky, tradície a osobnosti z predstavovaného regiónu.

Tohtoročné fašiangové Hrajteže mi, hrajte sa uskutoční v piatok 6. februára o 19. hodine v Aule Beliana na Tajovského ulici v Banskej Bystrici. V programe pod názvom Fašiangy sa krátia sa predstavia folklórna skupina Kýčera z Čierneho Balogu, Bažalička z Plachtiniec a Príbeliec, Trnkári zo Žaškova a Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice. Dramaturgia a scenár Miriam Kubandová. Moderuje Gabriela Tomajková.

V rámci cyklu Hrajteže mi, hrajte sa môžu Banskobystričania tešiť aj na ďalšie podujatia. Program, ktorý zaznamenaná RTVS, bude následne odvysielaný.

„Naším cieľom je prezentovať osobnosti, spevákov, muzikantov, etnografov, vedúcich súborov, ktorí dosiahli významné celoživotné úspechy v oblasti folklóru. Chceme ich predstaviť milovníkom folklóru a ľudových tradícií a tiež im touto cestou poďakovať,“ uviedla Lýdia Baranová z oddelenia kultúry odboru propagácie mesta.