V piatich slovenských mestách sa už najbližší piatok 29. septembra bude otvárať jedenásty krát najväčšie podujatie zamerané na popularizáciu vedy na Slovensku – Európska noc výskumníkov 2017.

Aj tento rok bude viac ako 1 300 vedcov prezentovať verejnosti svoj výskum, svoje úspechy a potenciál ako môže veda a inovácie meniť naše životy. V rovnaký deň, teda  v piatok 29. septembra budú robiť to isté vedci v 30 krajinách a vo viac ako 300 mestách po celej Európe, aby ukázali, že výskumníci sú obyčajní ľudia s neobyčajným povolaním. Aktuálny ročník podujatia sa bude niesť v zmysle motta „Made by Science“. Cieľom bude poukázať na fakt, že s výsledkami vedy a inovácií sa stretávame prakticky každý deň a ani si to neuvedomujeme. Výstupy výskumu berieme akosi automaticky.

Podujatie upozorní na to, že za väčšinou vecí a služieb, ktoré používame je práca vedcov a výsledky ich myšlienok. Každý deň využívame tisícky výsledkov vedy a inovácií, počnúc ranným budíkom až po zhasnutie večernej lampy. Práve vďaka vede a inováciám dnes dokážeme oveľa viac.

Aj tento rok sa na tomto podujatí v Europa Shopping centre predstaví aj Univerzita Mateja Bela, ktorá pripravila pre všetkých záujemcov o vedu a výskum stánky a prednášky rôzneho zamerania. Stánky jednotlivých fakúlt a katedier nájdete v priestoroch banskobystrického nákupného centra Europa.

Okrem už spomínaných stánkov si odborníci z UMB i tento rok pripravili pre návštevníkov Noci výskumníkov niekoľko prednášok. Kompletný prehľad stánkov, ako aj prednášok môžete nájsť na oficiálnej stránke univerzity.