Banskobystrické obchodno-zábavné centrum Europa z dôvodu nedostatku parkovacích miest zaviedlo spoplatnené parkovanie ešte v roku 2010, systém od vtedy viackrát upravili.

Aj keď parkoviská obchodného centra mali pôvodne slúžiť najmä návštevníkom obchodov, od otvorenia centra v roku 2006 slúžili aj na riešenie nedostatočnej statickej dopravy v centre mesta.

Miesta využívali tiež zamestnanci centra, no ich kapacita sa ukázala ako nedostatočná.

V roku 2010 tak centrum pristúpilo k spoplatneniu parkovania po prekročení troch hodín. Návštevníci kina mali možnosť predĺžiť si parkovací lístok o ďalšie dve hodiny.

Medzičasom došlo k zrýchleniu parkovacieho systému, ktorý už pri odchode nevyžaduje vkladanie lístkov a zároveň boli v roku 2015 aj výraznejšie rozšírené parkovacie plochy. Ani to však podľa zástupcov na vyriešenie situácie s parkovaním nezabralo.

„Bežne sa stáva, že v podzemnej garáži, či na vonkajších parkovacích plochách parkujú autá nielen počas nakupovania, ale niektoré aj celé dni. Naše centrum si zvykli ľudia využívať ako parkovací dom, čím blokovali parkovacie miesta pre našich návštevníkov,“ hovorí Tomáš Hollý, Centre manager Europa SC.

Centrum tak od prvého apríla zavedie novú zmenu v parkovacom poriadku, ktorá sa bude týkať vodičov, ktorí nechajú vozidlo pod strechou Europa SC počas noci alebo nechajú svoje vozidlo zaparkované mimo vyznačeného parkovacieho miesta.

Takéto nedovolené parkovanie plánuje centrum spoplatniť sumou 20 €.

Zavedený bude tiež parkovací systém z pracovného týždňa aj počas víkendu. Pozitívnou správou je ale predĺženie bezplatného parkovania počas víkendu až na 5 hodín.

„Táto zmena prispeje k riešeniu dopravnej situácie a uvoľní až 20 % parkovacej kapacity. Zo štatistík, ktoré máme, väčšina návštevníkov u nás zotrváva tri až päť hodín, preto sa nové pravidlá bežného návštevníka zásadne nedotknú,“ dodáva Hollý.