Festival Embargo dnes pokračuje šiestym dňom a ponúka opäť zaujímavý program – dva silné príbehy vo filme a monodrámu na motívy knihy o Andersovi Breivikovi. Aj dnes, v utorok 12. decembra, sa vám oplatí prísť do Záhrady!

Skôr, ako vám priblížime utorkové podujatia, obzrieme sa za včerajškom, konkrétne za včerajším večerom, ktorý patril fantastickej inscenovanej eseji Václava Havla Moc bezmocných, spracovanej v podobe site specific performance. To znamená, že diváci sa síce spočiatku usadili v pohodlí Záhrady, ale po chvíli sa presunuli vonku, do zasneženej záhrady, na Námestie SNP, k pomníku padlým vojakom, ale aj do izby v Hoteli Národný dom. Na týchto miestach rozprávali tvorcovia príbeh eseje, ktorú Václav Havel napísal v roku 1978 a stala sa azda jeho najslávnejším textom. Počas performancie sa hovorilo aj o Havlovej návšteve v Banskej Bystrice, či o prejave asi stovky Bystričanov, ktorí si ho uctili pietnou spomienkou na Námestí SNP.

Atmosféru tohto nevšedného zážitku, ktorý do Banskej Bystrice prinieslo brnianske Divadlo Feste, približuje fotogaléria pod článkom.

Embargo v utorok 12. decembra

Ako sme už spomenuli v úvode, dnešok v Záhrade bude viac menej filmový. Festival uvedie filmy Profesionálna cudzinka a Svet podľa Daliborka, ktoré od svojho uvedenia silno rezonujú vo verejnosti. Zaujme iste aj monodráma na motívy knihy Asne Seierstad Jeden z nás.

Profesionálna cudzinka

Dokument režisérky Anny Gruskovej Profesionálna cudzinka (SK, 2016, 64 min.) je príbehom slovensko-švajčiarskej spisovateľky a novinárky Ireny Brežnej. Ako osemnásťročná, krátko po okupácii Československa v roku 1968, neochotne nasledovala svojich rodičov do emigrácie. Film ponúka jedinečné archívne záznamy a čerstvé slzy a smiech. Irena Brežná musela čeliť nielen novej, nepochopiteľnej kultúre, ale aj výčitkám svedomia, že nebojovala za svoju vlasť. To je dôvod, prečo začala písať o disente vo Východnej Európe a o ruskej invázii do Čečenska. Začiatok o 16. h.

Jeden

Študent Fakulty dramatických umení Akadémie umení Filip Jekkel uvedie monodrámu na motívy knihy Asne Seierstad Jeden z nás, ktorá vychádza z biografie Andersa Breivika.

Nápadná neschopnosť vžiť sa do hry. Chýba radosť z hračiek. Keď sa hrajú ostatné deti, drží sa bokom. Vôbec nepozná predstieranú hru. Pri hrách je opatrný. Chýba mu spontánnosť, činorodosť, fantázia. Nemá ani premenlivú náladu, akú majú takmer všetky deti v jeho veku. Nedokáže pomenovať svoje pocity. Pri hre na obchod ho zaujíma iba pokladnica, nie hra ako taká. Vyžaduje si nápadne málo pozornosti. Je opatrný, extrémne poriadkumilovný a čistotný, v opačnom prípade stráca istotu. Neusiluje sa o kontakt s ostatnými deťmi. Činnosti sa zúčastňuje mechanicky. Neprejavuje zvláštnu radosť. Často vyzerá smutný. Má problém vyjadriť sa o svojich pocitoch. Ak nejaká reakcia nastane, je nápadne silná…

Na príprave monodrámy sa podieľal tvorivý tím: Filip Jekkel, Miroslav Lukačovič, Tereza Stachová a Anna Kvašňovská. Hudba: Wren Mckay. Účinkuje: Filip Jekkel. Začiatok o 18. h.

Svet podľa Daliborka

Utorkový večer v Záhrade zakončí český dokumentárny film Svet podľa Daliborka. Má síce viac ako dve hodiny, no stojí za to pozrieť si ho.

Dalibor K. (37) pracuje ako maliar, nakrúca amatérske horory, skladá nahnevané piesne, maľuje… a je neonacista. Blíži sa k štyridsiatke, žije so svojou mamou Vierou (63), nenávidí svoju prácu, Rómov, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúky a zubára. Ešte pred aktuálnou vlnou YouTuberov sa jeho domáce video s vystreľovacím obuškom stalo hitom českého internetu.

Svet podľa Daliborka (ČR, 2017, 141 min.) je filmový portrét autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb režiséra Víta Klusáka sledoval počas dvoch rokov (2015 – 2016). Je to pohľad do sveta „obyčajných slušných Čechov“, ktorým chýba Adolf Hitler. Začiatok o 19.30 h.