Naše lesy často ničia a znečisťujú nelegálne aktivity, ktoré ich menia na čierne skládky. Byť eko neznamená len separovať odpad, ale aj starať sa o životné prostredie okolo nás, chrániť ho a kultivovať. Vzorom pre všetkých môžu byť aj študenti zapojení v súťaži Úsmev pre strom.

ŠG BB 1Témou čiernych skládok sa na vyučovaní zaoberajú aj žiaci 162 škôl, ktoré vďaka environmentálnemu projektu s celoslovenskou pôsobnosťou Úsmev pre strom už po tretí rok rozdávajú úsmev životnému prostrediu. Žiaci aktívne vyjadrujú svoj postoj k ochrane zelene. A to nielen prostredníctvom povinných aktivít súťaže projektu – zberu papiera a výsadby stromčekov v areáloch škôl. Životné prostredie si vážia natoľko, že sa neboja prísť s mnohými inovatívnymi riešeniami, ako sa oň starať.

Nepovinná aktivita súťaže, tvorba eko-projektu na tému Negatívny dopad čiernych skládok na život v lese, otvorila nové otázky a priniesla aj svoje riešenia. Niektorí žiaci boli natoľko aktívni, že vyšli do prírody a v okolitých znečistených častiach svojho mesta či obce vyčistili zelené priestranstvá. Priestranstvá sa tak opäť zazeleneli a stali sa krajšími a bezpečnejšími miestami pre hru či vychádzky.

ŠG BB 2„Žiaci svojimi 3D prácami chceli ukázať, ako príroda môže vyzerať, ak sa o ňu prestaneme starať, ak nebudeme redukovať množstvo nami vyprodukovaného odpadu a budeme podceňovať samotné triedenie odpadu. Nápad na tvorbu ekoprojektu, ktorý symbolizuje aj samotnú aktivitu žiakov, prišiel práve zo strany študentov. Interné kolo vyhodnotenia žiackych prác pre súťaž Úsmev pre strom prinieslo množstvo kreatívnych riešení a výziev. Už teraz sa tešíme na vyhodnotenie súťaže Úsmev pre strom a našim žiakom držíme palce,“ uviedla Daniela Snohová, koordinátorka environmentálnej výchovy na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici.

Čierne skládky vznikajú vynášaním rôzneho druhu odpadu do prírody. Niektorí občania zakladajú čierne skládky aj napriek tomu, že vo svojom okolí majú zabezpečený pravidelný odvoz separovaného zberu a odvoz domového odpadu. Zakladaním čiernych skládok poškodzujeme vlastné životné prostredie. Odpad, vysypaný do voľnej prírody, je zdrojom nákaz, priameho znečistenia ovzdušia, pôdy a vody rôznymi cudzorodými látkami. Ohrozuje rastlinstvo a živočíchy, a v neposlednom rade ničí vzhľad prostredia. Toto všetko žiaci škôl zapojených v projekte Úsmev pre strom vedia. Mladí ekobojovníci preto nie sú aktívni len na poli tvorby projektov, ale aj pri využití svojich vedomostí v praxi. Pravidelne čistia prostredie školských areálov či obcí a myšlienky separácie a recyklácie prinášajú aj do svojich domovov.

ŠG BB 3Aj žiaci Športového gymnázia v Banskej Bystrici nad rámec povinných aktivít a tvorby ekoprojektov vyčistili od skládok a odpadu areál svojej školy, ako aj priľahlé časti mestského parčíka. Pri tvorbe ekoprojektu boli nápomocní aj pre spoločnosť. Nezištná pomoc prírode mladými žiakmi môže byť inšpiráciou pre širokú verejnosť. Úsmev pre strom nie je len súťažou, v ktorej sa najlepším rozdajú ceny. Žiakov spolu s učiteľmi jeho organizátori motivujú k lepším výkonom, k sebadôvere a novým – verejnosti prospešným nápadom, ktoré pomaly ale isto prispievajú k zelenšej a zdravšej budúcnosti nás všetkých. Mladí ekobojovníci sa totiž riadia heslom: I keď sme malí, naše činy sú veľké…

Projekt Úsmev pre strom je podporovaný spoločnosťou SHP Group. SHP Group (Slovak Hygienic Paper Group) je nadnárodná skupina, združujúca  výrobné a obchodné spoločnosti z oblasti celulózo-papierenského priemyslu. Zastrešuje 8 firiem v 6 krajinách Európy s ročným obratom 120 mil. eur. V štyroch výrobných závodoch na Slovensku – SHP Harmanec, SHP Slavošovce, SHP Celex a SHP Intim-Papir, sa spolu ročne vyrobí 100 tisíc ton papiera.