Za pár dní si úspešný banskobystrický džudista Marius Fízeľ preberie na radnici ocenenie za jeho výkony v roku 2015. Aby však nenechal nikoho na pochybách, či si uznanie naozaj zaslúži, začal rok 2016 vo veľkom štýle – najhodnotnejšou medailou v jeho doterajšej kariére.

FizelTýchto turnajov najvyššieho rangu sa zúčastňujú už len národné reprezentácie jednotlivých krajín Európy. V rámci deväť člennej slovenskej výpravy sa v Záhrebe predstavili až traja džudisti banskobystrickej Dukly, a to Bruno Banský vo váhe do 50 kg, Dalibor Ďurčo do 55 kg a Marius Fízeľ do 90 kg. Pekný výsledok už v sobotu zaknihoval Dalibor Ďurčo v konkurencii 54 džudistov vo váhe, kde postupne zdolal slovinského, izraelského a maďarského reprezentanta. Belgičan Debruycker bol už bohužiaľ nad jeho sily a tak isto Bulhar Hristov v opravách, ale 9.miesto z A-turnaja je skvelý výsledok a blízko k nominácii na júlové Majstrovstvá Európy dorastencov vo Fínsku.

Tie by už nemali ujsť práve Mariusovi, ktorý vstúpil do súťaže v nedeľu impozantným spôsobom. V prvých štyroch zápasoch deklasoval svojich súperov pred časovým limitom – na ipon a hladko prešiel cez džudistov Srbska, Chorvátska a Bosny a Hercegoviny až do semifinále. Tu zviedol vyrovnaný boj s Francúzom Myuamom, ale bojovnosť a nasadenie priklonili víťazstvo na Mariusovu stranu, keď vyhral v pomere 2:1 na šido. Vo finále už Marius nestačil na Srba Brašnoviča, nič to však nemení na fakte, že pódiové umiestnenie na A-turnaji Európskeho pohára dorastencov, ho smeruje medzi európsku špičku.

Výsledky:
váha do 55kg: 1.Aramu (ITA), 2.Kalisterski (BUL), 3.Milic (SRB) a Orban (ROU)…9.Ďurčo (SVK)
váha do 90kg: 1.Brašnovič (SRB), 2.Fízeľ (SVK), 3.Myuama (FRA) a Oldak (POL)