Literárna bašta vo svojom cykle Literárne disko prináša diskusiu dvoch dôležitých osobností domácej psychiatrie.

 

Pavel Černák, ktorému nedávno vyšla kniha rozhovorov Správa o stave duše, sa bude 7. marca v bystrickom kníhkupectve Artforum rozprávať so svojim kolegom Michalom Patarákom najmä o jeho odbornej praxi, príde však aj na otázky publika.

„Doba je taká, že motivuje ľudí k ideálnemu sebaobrazu. Vyrába však narcistické a hraničné poruchy osobnosti v miere, aká tu azda ešte nebola,“ hovorí Pavel Černák v rozhovore s publicistikou Denisou Gura Doričovou, ktorý vyšiel koncom minulého roka knižne pod názvom Správa o stave duše. Hovorí o javoch, ktoré sprevádzajú život súčasného človeka. Približuje najčastejšie duševné choroby našej spoločnosti: depresie, závislosti a psychózy.

Černák vo svojom knižnom rozhovore radí, ako si ho uchovať duševné zdravie, ale aj ako rozoznať, že nastal čas na zásah odborníka. Verí, že väčšina ľudí má dostatok schopností na to, aby sa udržali psychicky fit: „Keby sme všetkých posielali k terapeutom, budovali by sme ideálny svet. A to je pasca. Človek sa má o seba starať aj v tom, že zvláda bežné výkyvy vlastnými silami. A terapeuta vyhľadá vtedy, keď je zakliesnený, trpí, má úzkosti či depresie.“

Na besede v kníhkupectve Artforum spolu so svojim kolegom, psychiatrom Michalom Patarákom, otvoria nielen témy zo spomínanej knihe, dostane sa aj na otázky a odpovede, ktoré v knihe nenájdete. Priestor na otázky, samozrejme, dostane aj publikum. Literárne disko s Pavlom Černákom sa koná 7. marca o 18. hodine v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jej hlavným partnerom.