Pred štartom Corgoň ligy je tím FK Dukla Banská Bystrica pripravený po fyzickej aj psychickej stránke. Cieľom je čo najskôr sa vyhnúť záchranárskym prácam. 

Banskobystrickí futbalisti vstupujú do jarnej časti najvyššej súťaže z 10. miesta. Na poslednú Trnavu majú štvorbodový náskok, predposledná Nitra stráca na Duklu jeden bod. V tej súvislosti sa tak natíska otázka zotrvania bielo-červených v Corgoň lige. „Či chceme alebo nechceme, sme namočení v boji o záchranu. Počas zimy sme ale urobili maximum preto, aby sme sa záchranárskym prácam vyhli čo najskôr. Som presvedčený, že Dukla nevypadne. Jarná časť bude rýchla. Je diskutabilné, či je vylosovanie pre nás dobré alebo nie. Musíme začať bodovať v každom zápase, aj so silnejšími súpermi a verím, že budeme úspešnejší,“ povedal športový riaditeľ Martin Poljovka, ktorý sa počas jari objaví aj na ihrisku.

Káder sa radikálne nezmenil. Odišli Radovan Augustín, Milan Ferenčík a Viktor Sakhniuk, ktorým sa skončilo v klube hosťovanie. Posilami sú mladý útočník Michal Peňaška (kmeňový hráč Slovana Bratislava), obranca Dionatan Teixeira z Brazílie a Pavel Vrána z Karvinej. Do mužstva sa po dvoch rokoch vracia aj Jozef Adámik, ktorý sa medzitým predstavil v drese Baníka Ostrava a Tatrana Prešov. „Príchod nových hráčov a tiež našich dorastencov nám otvára nové možnosti aj z hľadiska ofenzívy aj stredu poľa. Verím, že hráči, ktorí prišli nám posilnia mužstvo,“ povedal na margo posíl tréner Norbert Hrnčár.

Počas jari budú mať banskobystrickí fanúšikovia aj poslednú možnosť vidieť v drese Dukly obrancu Norberta Gyombera. Ten prestúpil do talianskej Serie A do mužstva Catanie, v Banskej Bystrici je už iba na hosťovaní. Tréner nepochybuje o tom, že napriek tomu odovzdá plnohodnotný výkon. Súhlasí s ním aj generálny riaditeľ klubu Tomáš Geist: „Je to jeden veľmi inteligentný a vnímavý chlapec, ktorý si uvedomuje, že bez poctivo odohranej jarnej časti sa mu bude ťažšie adaptovať do Serie A.“

Počas zimnej prípravy zazneli z médií informácie, že Dukla má problém s financiami a hráčom dlhuje výplaty. Generálny riaditeľ povedal, že v tomto smere došlo k posunu. „Situácia sa oproti koncu jesennej časti vylepšila,“ povedal Geist s tým, že pracujú na tom, aby finančná kondícia klubu bola ešte lepšia.

Zostava FK Dukla Banská Bystrica pre jarnú časť sezóny 2012/2013:
Tomáš Belic, Peter Boroš, Viktor Budinský – Jozef Adámik, Norbert Gyomber, Matej Podstavek, Martin Poljovka, Saša Savič, Dionatan Teixeira, Matúš Turňa, Patrik Vajda – Jakub Brašeň, Michal Faško, Marek Hlinka, Tomáš Hučko, Martin Chrien, Branislav Ľupták, Michal Pančík, Jakub Považanec, Jozef Rejdovian – Lukáš Laksík, Michal Peňaška, Fabián Slančík, Marek Šovčík, Pavel Vrána.

Prehľad prípravných zápasov FK Dukla počas zimného prípravného obdobia 2012/2013:

20.januára 2013: Sigma Olomouc – FK Dukla 4:0  (1:0)
23. januára: Sparta Praha –FK Dukla 0:0
26. januára: ŽP Šport Podbrezová – FK Dukla 0:0
29. januára: FK Dukla – ŠK SFM Senec 2:2 (0:1)
góly: Brašeň, Šovčík
2. februára: FK Dukla – MFK  Karviná 4:1 (3:0)
góly: Peňaška, Turňa, Šovčík, Válovčan
6. februára: ViOn Zlaté Moravce – FK Dukla 1:3 (0:1)
góly: Laksík, Vrána, Šovčík
10. februára: FK Dukla – Bohemians Praha 0:0
13. februára: Slovan Duslo Šaľa – FK Dukla 1:2 (0:1)
góly: Hučko, Chrien  
16. februára: Baník Ostrava – FK Dukla 1:1 (0:0)
gól: Vrána 
22. februára: MTK Budapešť – Dukla 1:2 (0:0) 
góly: Šovčík, Brašeň