Ani po piatkovej tlačovej konferencii nie je jasné, s akým kádrom, ambíciami a rozpočtom nastúpi FK Dukla Banská Bystrica do nadchádzajúcej druholigovej sezóny.

BBO_4437Na piatkovej tlačovej konferencii kompetentní deklarovali už medializované informácie o  zachovaní futbalovej Dukly a záujem o prihlásenie klubu do druhej ligy. Dlhoročný majiteľ, v súčasnosti akcionár klubu a prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik je presvedčený, že „vojaci“ sa v najbližších rokoch vrátia medzi futbalovú elitu.

„Za dvanásť rokov, čo pôsobím v banskobystrickom futbale mám po prvýkrát dojem, že jednám so skutočnými partnermi,“ uviedol Kováčik. Jeho vyjadrenie smerovalo predovšetkým k primátorovi mesta Jánovi Noskovi, ktorý v nedávnej minulosti deklaroval záujem udržať Banskej Bystrici aspoň druholigovú príslušnosť. „Dukla je značka, ktorá neodmysliteľne patrí k tomu mestu. Krízová situácia si vyžaduje krízové riešenia. Našim prvoradým záujmom bolo udržať kvalitnú mládežnícku základňu. Z tohto pohľadu je nevyhnutné, aby Dukla hrala druhú najvyššiu súťaž,“ vyjadril sa pre médiá Ján Nosko.

Akcionárska štruktúra v Dukle tak ostáva naďalej nezmenená. Vedenie mesta získalo od klubu analýzu fungovania, s ktorou sa však nestotožňuje. Z tohto dôvodu zatiaľ nevstúpi do klubu ako akcionár. Všetky kompetencie, týkajúce sa finančných a personálnych otázok, preberie z poverenia predstavenstva klubu prednosta mestského úradu v Banskej Bystrici Martin Adamec. „Mojou úlohou bude hľadanie konsenzov pri riešení zásadných problémov,“ poznamenal Adamec.

Na rokovaniach medzi Jánom Noskom a Jánom Kováčikom padla aj dohoda týkajúca sa sumy, ktorá by mala zabezpečiť chod klubu na najbližšiu sezónu. Konkrétna cifra však ostala zahalená rúškom tajomstva. Jasné je iba to, že príspevok mesta nebude mať dopad na jeho rozpočet. „Prostriedky sa pokúsime získať z externých zdrojov,“ vysvetlil primátor Nosko. Ten spolu s Jánom Kováčikom zároveň pracuje na postupnom oddĺžení klubu. Dopredu sa pohli aj rokovania týkajúce sa štadióna na Štiavničkách. „Tento týždeň prebehli už dve stretnutia. V krátkom čase sa dozvieme výsledok,“ naznačil Kováčik, pričom dodal, že v súčasnej situácii je z jeho pohľadu kľúčové, aby športový stánok mal jedného konkrétneho vlastníka.

V pozadí riešenia existenčných otázok ostala športová stránka. Ani dnes nie je jasné, s akým kádrom nastúpi Dukla do blížiacej sa druholigovej sezóny. Prípravný zápas, ktorý mali Banskobystričania odohrať v sobotu proti Ružomberku, sa určite neuskutoční. Z vyjadrení zainteresovaných osôb je zrejmé, že pred zostavovaním kádra a realizačného tímu zatiaľ pod Urpínom dostal prednosť krízový manažment. Ján Kováčik ale napriek všetkému nestráca optimizmus. „Som presvedčený, že všetko sa vyvinie pozitívne a Dukla sa v najbližších rokoch vráti do najvyššej súťaže,“ dodal.