Nový tréner banskobystrických futbalistov by rád priniesol do tímu víťaznú atmosféru. Káder FK Dukla tvoria najmä odchovanci, z posíl pribudli najmä mladí hráči.

Na utorňajšej tlačovej konferencii predstavili funkcionári a realizačný tím novinky vo futbalovom klube Dukla Banská Bystrica.  Minulosezónne 9. miesto bolo vyhodnotené ako neúspech a dovtedajší tréner Štefan Zaťko opustil klub. Za neho prišiel Norbert Hrnčár, pre ktorého to je corgoňligová premiéra. „Nad ponukou prísť do Dukly som vôbec neváhal. Klub si zakladá na práci s mládežou, čo je správna cesta, ktorá sa môže odraziť do dlhodobej budúcnosti a má perspektívu. Chcem vniesť pozitívne myslenie do mužstva,“ povedal nový tréner.

V prípravných zápasoch Dukla prehrala s rakúskym Sturm Graz 0:2, remizovala s Mattersburgom 1:1 a taktiež sa bezgólovo rozišla s Podbrezovou. Zaznamenala úspech v Perleťovom pohári v Prahe, kde vyhrala nad Viktoriou Žižkov a Duklou Praha. V generálke s maďarským Egrom sme prehrali 2:3. „V príprave sme sa hlavne spoznávali. Dali sme priestor všetkým hráčom a získali sme prehľad o mužstve,“ priblížil Norbert Hrnčár.

Čo sa týka odchodov a príchodov, k výrazným zmenám nedošlo. Káder opustil Kuzma (koniec hosťovania), Marek Bažík (koniec zmluvy) a Ľuboš Kupčík (hosťovanie v Podbrezovej). Novými hráčmi sú mladíci Milan Ferenčín, ktorý prišiel na hosťovanie z Baníka Ostrava a Matej Podstavek z Partizána Čierny Balog. V tíme ostáva na hosťovaní zo Slovana aj Radoslav Augustín. „Dostali sme tip na Ferenčíka, poznám ho z dvadsaťjednotky, ja som si ho aj vyžiadal. V zápasoch a tréningoch zaujal, a preto sme aj zrealizovali jeho hosťovanie,“ doplnil Hrnčár. Otázne je zotrvanie perspektívneho Gyombéra, o ktorého je záujem zo zahraničia, naposledy z nemeckého Wolfsburgu.

Z hľadiska kádra tréner neprezradil, kto bude brankárskou jednotkou. „Ja to už viem a ostatní to budú vedieť v nedeľu,“ povedal Hrnčár, ktorý bude vyberať zrejme z dvojice skúsených brankárov Boroš – Belic.

Rozpočet o 50 000 eur nižší ako minulú sezónu

Z hľadiska financií bude rozpočet o niečo nižší ako predchádzajúci ročník, Dukla počíta so sumou 1 750 000 eur. Podľa generálneho manažéra Tomáša Geista dieru v rozpočte dopomohol vykryť aj predaj mladého Tomáša Zázrivca do anglickej Aston Villy. „Máme 70% odchovancov v tíme. Práca s mládežou je často imidž, za nami ale stojí tvrdá robota,“ zdôraznil Geist, ktorý vysoké percento vlastných odchovancov vníma ako výhodu a verí, že sa to odrazí aj na výsledkoch tímu.

Na sklonku minulého roka vstúpili do klubu noví akcionári, ktorí sa však výraznejšie neprezentovali na verejnosti. „Strategické rozhodnutia sú v kompetencii výlučne akcionárov, za chod klubu je zodpovedná exekutíva. Hľadať sponzorov je dnes ale z polroka na polrok čoraz ťažšie,“ priblížil Geist fungovanie klubu.

Cieľom je podľa generálneho manažéra umiestniť sa v jesennej časti do 6. miesta a následne sa rozhodne o ďalších métach. Samozrejmosťou je snaha zájsť čo najďalej v Slovenskom pohári.

Banskobystrická Dukla nastúpi v úvodnom kole na ihrisku Senici, v nedeľu o 19:30.