V mrazivých zimných mesiacoch ponúka Stredoslovenské múzeum svojim návštevníkom a návštevníčkam možnosť preniesť sa do horúceho, slnkom zaliateho Egypta.

V stredu 30. januára privíta Thurzov dom medzinárodne uznávaného egyptológa Jaromíra Krejčího. V jubilejnom roku 2019, ktorý patrí oslavám 130. výročia Stredoslovenského múzea, je pre banskobystrické múzeum cťou, že tento mimoriadne významný hosť otvorí už 4. ročník Stretnutí s minulosťou pod zelenou klenbou. Jaromír Krejčí uvedie prednášku Slnečný kult v dobe staviteľov pyramíd. Po prednáške bude otvorená unikátna výstava fotografií Ľudia, pamiatky a príroda Egypta objektívom Jaromíra Krejčího.

Doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D. sa už od roku 1991 pravidelne podieľa na archeologických výskumoch v Egypte. Špecializuje sa najmä na otázky egyptskej archeológie, dejiny 3. a 2. tisícročia p. n. l. Zároveň skúma vývoj egyptskej architektúry a možnosti jej trojrozmerných počítačových rekonštrukcií. Podieľa sa aj na pedagogickej činnosti Českého egyptologického ústavu Filozofickej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe. Od roku 1994 je koordinátorom výskumu kráľovskej pyramídovej nekropoly v Abúsíre a od roku 2000 tajomníkom Českého egyptologického ústavu. Okrem toho je členom The International Association of Egyptologists a správnej rady Nadácie Aigyptos.

Prednáška: Slnečný kult v dobe staviteľov pyramíd

Kult slnečného boha sa v starom Egypte postupne rozvíjal už od počiatkov Starej ríše. Vyvrcholenie nastalo počas vlády panovníkov 4. a predovšetkým 5. dynastie.

Narastajúci vplyv boha slnka možno pozorovať v náboženských predstavách, na kráľovských pyramídových komplexoch, ale aj na zvláštnych sakrálnych stavbách – slnečných chrámoch. Prednáška Jaromíra Krejčího predstaví najmä oblasť v okolí niekdajšieho hlavného mesta Inebuhedž (Memfidy), ktoré bola centrom väčšiny aktivít spojených so slnečným kultom.

Výstava: Ľudia, pamiatky a príroda Egypta objektívom vedca Jaromíra Krejčího

Uznávaného egyptológa očaril Egypt nielen svojou bohatou a pozoruhodnou históriou ale aj neobyčajnou atmosférou. Krajine na rieke Níl venoval viac než štvrťstoročie svojho života, pričom podstatnú časť zasvätil archeologickým výskumom kráľovskej pyramídovej nekropoly v Abusíre. Svoje poznávanie upriamuje aj na pamiatky ostatných historických epoch obyvateľov súčasného Egypta a jeho prírodu. Jedinečný pohľad na krajinu ponúka výstavou fotografií, vďaka ktorým môžu návštevníci a návštevníci spoznať súčasných Egypťanov, fascinujúce pamiatky ich predkov a neopakovateľnú prírodu, ktorá vtlačila charakter minulému aj súčasnému Egyptu.

Stretnutie s Jaromírom Krejčím pod zelenou klenbou sa uskutoční v stredu 30. januára o 17:00 h v Thurzovom dome. Výstava fotografií, ktorú otvoria po skončení prednášky, potrvá do 3. marca.

O prednášku Jaromíra Krejčího v Thurzovom dome vo februári 2016, na ktorej hovoril o najnovších objavoch na pyramídovej nekropole v Abúsíre, bol mimoriadny záujem.

Vstupenky (1,50 eur) na prednášku Slnečný kult v dobe staviteľov pyramíd, o ktorú nesporne tiež bude veľký záujem, si môžete rezervovať na čísle 048/412 58 97 alebo v pokladni Thurzovho domu.