Drevo predstavuje prírodný materiál, ktorý má skvelé estetické, akustické vlastnosti a pritom má aj príjemnú vôňu. Vďaka svojim vlastnostiam má pomerne široké spektrum využitia na rôzne účely – či už stavebné, ale často aj dekoratívne. Aj napriek tomu, že si drevo vyžaduje starostlivosť sa už dlhodobo radí medzi populárne interiérové a exteriérové materiály. Ako zakomponovať drevo do exteriéru na využitie jeho vzhľadu a praktických vlastností?

Vyberte si praktický a estetický doplnok do záhrady z dreva

Drevené stavby, č už v malom alebo väčšom meradle sú populárnym spôsobom ako umiestniť na záhradu stavebný objekt. Drevo má totiž omnoho príjemnejší vzhľad, práve preto, že ide o prírodný materiál. Najčastejšie sa z dreva vyrábajú rôzne altánky, drevníky, či napríklad záhradné domčeky na náradie. Drevo v záhrade pôsobí omnoho jemnejším dojmom a okrem praktických vlastností na uskladnenie rôznych komponentov, či vytvorenie miesta na sedenie, má aj estetický význam.

Okrem takýchto drevených stavieb sa dá drevo v záhrade využiť aj na výstavbu plota, či rôznych dekorácií. Známe a populárne sú rôzne druhy vyvýšených záhonov, kvetináčov, ale aj sedenia z drevených komponentov. Nielenže sú takéto produkty kvalitné a estetické, ale sú aj nesmierne nadčasové.

Starostlivosť o drevo

Ako sme už spomenuli, drevo si vyžaduje aj určitú dávku správnej starostlivosti. Údržba ako taká sa týka najmä pravidelného lakovania. Musíte investovať do kvalitného laku a raz za niekoľko rokov, by sa mal náter zbrúsiť. Potom je potrebné kúpiť kvalitný lak na „surové“ drevo, aby sa opäť napilo ochrannými látkami a tým sa zachovali jeho vlastnosti.

Lakovať by sa malo v smere kresby dreva a najlepšie je nechať prvú vrstvu zaschnúť niekoľko hodín. Po nej sa môže aplikovať vrstva číslo 2, ktorá dodá finálny lesk aj farbu. Výber farby je tiež pomerne komplikovaný a treba si vyberať vzhľadom na vzorkovníky, aj keď aj tie môžu výraznú farbu mierne skresľovať. Keď si farbu kúpite, zaznačte si odtieň aj značku, aby ste ju vedeli zohnať opäť.

Natieranie je potrebné realizovať vzhľadom na potreby konkrétneho dreveného materiálu. Kúsky, ktoré nie sú kryté a sú pravidelne vystavované meteorologickým podmienkam si zväčša vyžadujú náter každý rok – napríklad ploty. Naopak drevené stavby pokryté krytinou Vám vydržia v skvelom stave aj niekoľko rokov. Interiérový drevený nábytok je investíciou na celý život.

Vôňa dreva je pre nás nesmierne príjemná a rovnako aj vzhľad je nadčasový a estetický. Napriek tomu sa drevo istú dobu dostalo do úzadia, kvôli tomu, že si vyžaduje určitú dávku starostlivosti. Napriek tomu ide o vďačný materiál na vonkajšie aj vnútorné použitie. Navyše pravé masívne produkty Vám môžu naozaj vydržať celý život.