Quantcast

Najstaršie mesto bulharského pobrežia môže byť miestom aj vašej letnej dovolenky.

Reč je o čoraz populárnejšom, ale stále malebnom Sozopole, ktorý leží na poloostrove situovanom na juhovýchode Bulharska, len 50 kilometrov od Tureckých hraníc.

Mesto má svoj zvláštny kolorit s úzkymi uličkami so zahrádkami za kamennými múrmi, domácimi vinicami na každom dvore, malebnými zákutiami a tichými kaviarničkami na útese nad morom, s rybármi vyplávajúcimi za úsvitu na more a k tomu dvomi peknými plážami. Prvá kolónia tu bola založená okolo r. 610 pred n. l. Grékmi. Pomenovali ju kolónia Pontica podľa Apolóna, ochrancu moreplavcov a kolonizátorov. V roku 72 pred n. l. mesto dobyl generál Marcus Lucullus. Potom zmizla zo Sveta, aby sa znova objavila v roku 431 ako Sozopolis. Po tureckej invázii Sozopol upadal. V tomto malebnom mestečku sa snúbi pôvodná príznačná architektúra starého mesta s novou časťou, ktorá sa môže porovnávať s modernými letoviskami tejto obľúbenej krajiny letných dovoleniek Slovákov. V roku 1970 UNESCO vyhlásilo Sozopol za historicky chránenú oblasť.

Sozopol je lákavý aj z titulu, že v jeho blízkosti sa nachádza najväčší bulharský ostrov Svätý Ivan, kde boli vlani údajne nájdené pozostatky svätého Jána Krstiteľa. Relikviár by mal byť vystavený práve v Sozopole.

Dovolenku s ubytovaním v hoteloch priamo v Sozopole a leteckou dopravou zo Sliača, si môžete vychutnať vďaka banskobystrickej cestovnej kancelárii A-TOUR, ktorú nájdete na Nám. Štefana Moysesa 7 v Banskej Bystrici. Viac informácií a kontakty nájdete aj na internetovej stránke a-tour.sk.