Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja aj v letných mesiacoch pokračuje v populárnych podujatiach, ktoré nesú názov Stretnutia s minulosťou. Cyklus besied v spojení s výstavou História športu, ako aj bohatý zoznam úspešných športovcov z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, ktoré je spoluautorom výstavy, otvorí olympijská víťazka Elena Kaliská 27. júla o 17:00 h.

Vo vrcholnej forme patrila Elena Kaliská medzi najlepšie pretekárky na svete. Na najvýznamnejších podujatiach získala dokopy 12 zlatých medailí. Dve z nich na olympijských hrách. Prvú v Aténach v roku 2004 a druhú o štyri roky neskôr v Pekingu. Z majstrovstiev Európy priniesla prvú zlatú medailu na Slovensko v roku 1998. Prvenstvo na svetovom šampionáte pridala v roku 2005.

„Bola som „dríč“ a išla som si za svojím cieľom. Samozrejme, veľkú zásluhu na tom má aj môj tréner, ktorý tomu športu obetoval maximum. Bez jeho pomoci by som také úspechy nikdy v živote nedosiahla. Som nesmierne rada, že vznikla medzi Vojenským športovým centrom Dukla Banská Bystrica a Stredoslovenským múzeom spolupráca pri tvorbe výstavy História športu. Prostredníctvom besedy si spolu s návštevníkmi rada zaspomínam na moju aktívnu kariéru,“ hovorí olympijská víťazka Elena Kaliská.

Vďaka dvom olympijským medailám sa zaradila medzi našich najúspešnejších športovcov a spolu s ďalšími rovesníkmi vybudovala zo Slovenska vodno-slalomársku veľmoc. Z tejto pozície ťažia naši reprezentanti dodnes.

„Rada spomínam na to, keď sme pretekali s Mišom Martikánom, bratmi Hochschornerovcami či Jurajom Minčíkom. To bola neskutočná partia. Keď som začínala, vodní slalomári na Slovensku, ale i vo svete, mohli o dnešných podmienkach snívať. O to väčšiu váhu mali následné úspechy,“ dopĺňa Elena Kaliská.

V cykle História športu budú mať Stretnutia s minulosťou svoje pokračovanie aj v auguste. Nielen na športové úspechy sa budete môcť opýtať olympijského víťaza a zároveň riaditeľa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, Mateja Tótha.

Výstava História športu potrvá v priestoroch Thurzovho domu do 18. septembra a je venovaná športovej histórii pod Urpínom. Storočnicu v tomto roku oslávi banskobystrický hokej a svoje 55. výročie si pripomenie armádny športový klub DUKLA Banská Bystrica. Návštevníci sa môžu tešiť na množstvo zaujímavých informácií, fotografie a vystavené reálne športové náčinie, s ktorým súťažili a vyhrali úspešní odchovanci Dukly, hviezdy slovenského športu. Tými určite sú Anastasia Kuzminová, Elena Kaliská, Matej Tóth, Petra Vlhová, Peter Sagan, Ján Železný, a pravdaže aj mnohí ďalší športovci.