Jeseň na dedine a v meste či Bezhlavo do múzea. To sú len dve z podujatí, ktoré ešte do konca septembra čakajú na návštevníkov Stredoslovenského múzea. Oplatí sa ich zúčastniť a vnímať všetkými zmyslami.

Thurzov dom

Jeseň na dedine a v meste

Jarmočná atmosféra zavládne v Thurzovom dome v sobotu 19. septembra. Tradičný Radvanský jarmok sa tento rok kvôli situácii v súvislosti s koronavírusom nekonal, no v Thurzovom dome jarmok bude. Jarmoku, remeslám a tradíciám je venovaná výstava Jeseň na dedine a v meste. V deň otvorenia výstavy sa jej návštevníci môžu tešiť aj na špeciálne komentované prehliadky výstavy o 15:00, 17:00 a 19:00 h.

Odetí do krásy

V stredu 23. septembra sa pod zelenou klenbou v Thurzovom dome stretnú milovníci histórie a tradícií. V rámci pravidelného cyklu Stretnutia s minulosťou bude Jana Kucbeľová hovoriť o čoraz obľúbenejšej téme, ľudových odevoch a krojoch. Podujatie Odetí do krásy začína o 17:00 h.

S kompasom v ruke

V poslednú septembrovú nedeľu sa Thurzov dom otvorí aj pre cestovateľov a zberateľov suvenírov z ciest. Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu sa tu uskutoční podujatie S kompasom v ruke, počas ktorého sa návštevníci zoznámia s pracovňou cestovateľa 19. storočia. Objavia tu zaujímavé predmety, suveníry, zbierku exemplárov tropického hmyzu aj exotického rastlinstva a minerálov (od 15:00 do 17:00 h).

Nepokoj farieb v pokoji zbraní

Výstava malieb na Slovensku málo známeho rodáka z Brezovej pod Bradlom Karola Molnára predstavuje dielo nebývalého rozsahu a vysokej umeleckej hodnoty. V Thurzovom dome ju môžete navštíviť do 1. decembra.

Zelená sieň

Pri návšteve Thurzovho domu neobíďte ani Zelenú sieň. Vzácna maliarska výzdoba siene z konca 15. storočia patrí ku klenotom neskorogotického nástenného maliarstva na Slovensku. Zelená sieň je sprístupnená počas návštevných hodín.

Návštevné hodiny

Pondelok: zatvorené. Utorok až piatok: 10:00 – 18:00 h. Sobota, nedeľa: 14:00 – 18:00 h.

Matejov dom

Bezhlavo do múzea

Bezhlavo v tomto prípade neznamená bezhlavo „vtrhnúť do múzea“. Nočná prehliadka Matejovho domu s názvom Bezhlavo do múzea, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. septembra (20:30 – 22:30 h), pripomenie strašidelné príbehy o osobnostiach z Banskej Bystrice, ktoré prišli o hlavu. Vstupenky je možné zakúpiť len v predpredaji, v pokladni v Matejovom dome.

Výpravy za hmyzom

Na výpravu za hmyzom sa do Matejovho domu môžete vybrať v utorok 29. septembra (17:00 h) v rámci cyklu Čo sa skrýva v depozite. Tajomstvá depozitu odkryje zoologička Renáta Kapustová.

História Banskej Bystrice

Stála expozícia Matejovho domu História mesta Banská Bystrica predstavuje 2 863 zbierkových predmetov zo zbierok Stredoslovenského múzea. V expozícii sa nachádza klenotnica s najvzácnejšími zbierkami, archeologická expozícia s replikou slovanskej polozemnice a zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnica, ktorá prezentuje zbierku chladných zbraní. Bohatú históriu remesiel prezentuje vyše 700 zbierkových predmetov z prostredia banskobystrických cechov. Časť expozície je venovaná významným banskobystrickým osobnostiam a starostom. Expozícia gotickej plastiky a maľby predstavuje unikáty slovenského i európskeho významu.

Návštevné hodiny

Pondelok: zatvorené. Utorok až piatok: 10:00 – 18:00 h. Sobota, nedeľa: 14:00 – 18:00 h.

Tihányiovský kaštieľ

Nedeľa v kaštieli

Výstava Paleoart – tajomné „umenie“ praveku obdivujú návštevníci Tihányiovského kaštieľa už od polovice júla a otvorená bude do konca októbra. Do života pravekých ľudí sa (nielen) deti môžu preniesť aj prostredníctvom tvorivej dielne k výstave, v nedeľu 20. septembra alebo aj so sprievodcomnedeľu 27. septembra.

Krásu prírody stredného Slovenska približuje expozícia s rovnomenným názvom Príroda stredného Slovenska. V nedeľu 27. septembra si ju návštevníci kaštieľa môžu pozrieť aj s odborným výkladom lektoriek. Vstupy na nedeľné podujatia v kaštieli sú o 10:30, 12:00, 14:30 a 16:00 h.

Návštevné hodiny

Pondelok: zatvorené. Utorok až piatok: 10:00 – 18:00 h. Sobota: zatvorené. Nedeľa: 10:00 – 13:00 a 14:00 – 18:00 h.