Banská Bystrica pristupuje od pondelka, 16. marca k mimoriadnemu opatreniu nad rámec nariadení Ústredného krízového štábu. Do vozidiel MHD bude povolený vstup len cestujúcim s ochranným rúškom, prípadne inou dostupnou alternatívou.

Mesto v sobotu smerovalo verejnosti výzvu, aby využívali verejnú hromadnú dopravu len v nevyhnutných prípadoch na prepravu do práce, nemocnice a podobne. MHD bude od pondelka aj naďalej fungovať podľa prázdninového cestovného poriadku.

Mesto zároveň oznámilo, že na základe rozhodnutia Krízového štábu mesta Banská Bystrica bude od pondelka, 16. marca do vozidiel verejnej hromadnej dopravy povolený vstup len cestujúcim, ktorí sa budú chrániť rúškom, prípadne šálom, šatkou alebo inou vhodnou alternatívou. Samospráva zároveň odporúča využívať aj rukavice. K podobnému kroku už pristupuje napríklad aj mesto Trnava.

“Zároveň cestujúcich vyzývame, aby využívali bezkontaktnú formu úhrady cestovného. Dopravcovia zabezpečia otváranie všetkých dverí na autobusoch a trolejbusoch bez toho, aby museli cestujúci využiť dotykový systém na dverách,” informoval na sociálnej sieti prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS).

Vedenie mesta v posledných dňoch, nad rámec celoplošných nariadení, prichádza s vlastnými opatreniami a výzvami verejnosti. Primátor Ján Nosko už v piatok vyzval na uzavretie všetkých obchodných a pohostinských prevádzok na území mesta aj mimo tých, ktorým to už nariadili usmernenia Ústredného krízového štábu SR.

Premiér Peter Pellegrini (SMER-SD) v sobotu avizoval, že po nedeľňajšom rokovaní vlády zrejme na Slovensku, po vzore iných krajín, dôjde k ešte väčšiemu sprísneniu preventívnych opatrení, ktoré by mali zahŕňať aj plošné zatvorenie obchodov mimo prevádzok potravín, lekární, drogérií, predajní novín a časopisov a ďalších vybraných segmentov.