Organizácia na ochranu zvierat pod názvom Humánny pokrok vyrazila na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok. Ich aktuálnou zastávkou je banskobystrické Námestie SNP. V rámci turné ochranári a ochranárky predstavia v centre mesta tunel hrôzy, ktorý zobrazí krutosť klietkového chovu sliepok.

Úzkym tunelom si budú môcť návštevníci a návštevníčky osobne prejsť, aby zažili aký stiesnený je chov v klietke. Okrem toho sa budú môcť odfotiť pred fotostenou zobrazujúcou nešťastný život sliepok alebo s plyšovou sliepočkou, ktorá je symbolom kampane. V Banskej Bystrici môžu ľudia infostánkové turné navštíviť od 6. do 8. septembra, v čase od 12:30 do 19:00 h.

Infostánkové turné vizuálne a zhmotnene priblíži ľuďom v Banskej Bystrici, ako klietkový chov sliepok vyzerá. Na Slovensku v ňom žije viac ako 76 % sliepok, čo tvorí počet zhruba 2,4 milióna sliepok ročne. Sliepka v klietkovom chove prežije celý svoj život v malej špinavej klietke, z ktorej sa dostane až cestou na bitúnok. Životný priestor jednej sliepky nestačí ani len na to, aby si tam roztiahla krídla. Taktiež tam nemôže robiť nič, čo je pre ňu prirodzené a dôležité. “Život sliepok v klietkovom chove je peklom. Je obmedzený mrežami klietok a takisto je plný zranení a bolesti. Preto sme sa rozhodli ľuďom ukázať to, čo hydinári nechcú, aby videli,” hovorí Martina Kamenská, kampanierka Humánneho pokroku.

Konkrétne v Banskobystrickom kraji sa dokopy nachádza 26 fariem s nosnicami. Sú klietkové, podstielkové, voľnovýbehové farmy a jedna biofarma. Klietkových fariem je v Banskobystrickom kraji až 10. Na jednej bežnej klietkovej farme sa chovajú desiatky tisíc až stotisíc sliepok. Je to práve preto, že životný priestor jednej sliepky je veľký iba ako hárok papiera formátu A4. Takýmto spôsobom je v intenzívnych chovoch možné chovať až státisíce sliepok. V Banskobystrickom kraji žije viac ako 500 000 sliepok chovaných na vajcia. Ako taká klietková farma vyzerá, si ľudia môžu prísť pozrieť počas infostánkového turné.

Bližšie informácie o infostánkovom turné ku kampani Zákaz klietok sa ľudia môžu dozvedieť na webovej stránke organizácie Humánny pokrok. Na stránke takisto nájdu informácie o kampani a petíciu za zákaz klietkového chovu, ktorú môžu podpísať.