Úspešný medzinárodný projekt festivalu Konvergencie s názvom Building Bridges sa vracia do Banskej Bystrice. Tentokrát sa k violončelistovi Jozefovi Luptákovi, akordeonistovi Borisovi Lenkovi a klarinetistovi Branislavovi Dugovičovi pridá známy nórsky improvizátor, skladateľ a huslista Nils Økland. V pondelok 22. mája budú v Hogo Fogo – Jazz & Art Clube znieť jeho vlastné skladby, ale aj slovenské, nórske, židovské a rómske melódie.

Slovenskí hudobníci sa s Nilsom Øklandom prvýkrát stretli minulý rok v Osle. „Vytiahol hardangerské husle, zahral pár melódií a ja som začal tušiť, že nás spolu s Borisom Lenkom a Braňom Dugovičom čaká ďalšie hudobné dobrodružstvo,“ spomína umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták, ktorý sa teší nielen na ich nový spoločný projekt, ale najmä „na objavovanie a tvorenie počas skúšok.“

Zmes viacerých hudobných žánrov

Nils Økland má zvláštny talent, keď hrá, akoby oslovoval každého jedného poslucháča. „V Øklandovej tvorbe sa originálnym spôsobom prelínajú svety ľudovej, klasickej, súčasnej hudby a jazzu. Výsledkom sú atmosférické severské zvukové krajiny, ktorých sugestívnu atmosféru definuje podmanivý zvuk hardangerských huslí,“ opísal hudbu Nilsa Øklanda dramaturg Konvergencií Andrej Šuba.

Na kritikou vysoko cenených nahrávkach pre renomované vydavateľstvá ECM, Rune Grammofon a Hubro spolupracoval okrem vlastnej kapely Nils Økland Band aj s post-rockovým triom Lumen Drones a s osobnosťami ako Sigbjørn Apeland, Christian Wallumrød či Arve Henriksen.

Mimochodom, fenomenálny nórsky trubkár Henriksen, ktorý je na Slovensku známy spoluprácou s gitaristom Davidom Kollarom, vystúpi na Slovensku počas jesenných Konvergencií spoločne s Triom Mediæval. Jeho album Lysning (2017) získal cenu Spellemannspris, nazývanú aj škandinávskou Grammy.

Podujatie, ktoré má ambíciu spájať

Podľa nórskeho hudobného portálu Folkemusikk je Økland staviteľ mostov, ktorý spája hudobníkov v inovatívnych formáciách na pomedzí ľudovej hudby a iných žánrov. O to viac je symbolické, že sa tentoraz práve vďaka projektu Building Bridges stretne na pódiu so slovenskými umeleckými osobnosťami s individuálnym tvorivým a interpretačným rukopisom, no predovšetkým so skúsenosťami naprieč rozmanitými štýlmi a žánrami.

„Na Konvergenciách chceme spájať, zbližovať a stavať mosty,“ vysvetľuje iniciátor hudobného projektu Jozef Lupták a dodáva:. „Keby hudba mohla inšpirovať a formovať naše každodenné spolužitie alebo spoločensko-politické debaty a vytvárať most dôvery medzi Slovákmi a minoritami, mali by sme sa všetci lepšie.“

Medzi talentovanými hudobníkmi aj Bystričan

Časopis The Wire opísal Øklandovu hudbu ako globálny folk bez nostalgie, no kritici často prízvukujú, že kto chce spoznať mágiu okamihu, musí umelca počuť naživo.

Preto príďte 22. mája do Hogo Fogo – Jazz & Art Clubu v Banskej Bystrici, kde budete počuť nielen jeho skladby, ale vďaka spolupráci s Borisom Lenkom, Braňom Dugovičom a Jozefom Luptákom aj ukážky slovenskej, nórskej, židovskej a rómskej hudby.

K štvorici hudobníkov sa vo vybraných skladbách pripoja aj hostia. Jedným z nich bude banskobystrický rodák, kontrabasista Róbert Ragan, známy z úspešných jazzových a world-music formácií ako PaCoRa, Bashavel alebo Nothing but Swing.

Na svoje si prídu aj študenti hudby

Súčasťou podujatia bude aj majstrovská trieda Nilsa Øklanda na Konzervatóriu J. L Bellu v Banskej Bystrici, ktorá sa bude konať v pondelok 22. mája od 10.00 do 12.00 h. Je určená študentom hudobných konzervatórií, VŠMU a AU BB. Môže sa jej však zúčastniť aj široká verejnosť. Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom stránky konvergencie.sk.

Organizátorom podujatia je občianske združenie Konvergencie v spolupráci s nórskou hudobnou agentúrou Kjell Kalleklev Management. Partnerom podujatia je aj banskobystrický Hogo Fogo – Jazz & Art Club a Stredoslovenské osvetové stredisko.

___

Projekt Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a je spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je rozvíjanie interkultúrneho dialógu a prostredníctvom aktivít spojených s hudobným umením komunikácia tém tolerancie voči menšinám, rodovej rovnosti, odmietania antisemitizmu a nenávistných prejavov v spoločnosti. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.