Divadelný večer s nie veľmi známou komédiou Václava Havla Motýľ na anténe, je celkom lákavá príležitosť ako stráviť inak všedný jesenný utorok.

V banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí mal Havlov Motýľ na anténe premiéru vlani v októbri. Odvtedy potešil stovky divákov a diváčok, medzi inými aj v Divadle Jána Palárika v Trnave, ba aj v  Slovenskom národnom divadle. V utorok 15. októbra poteší Motýľ na anténe všetkých, ktorí zájdu večer do divadla na Rázcestí.

Motýľ na anténe je satirická, absurdná komédia, do ktorej Václav Havel zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť, a ako už tradične, aj svoje autobiografické inšpirácie. Hru napísal pre Československú televíziu ešte pred augustom 1968, takže „stihla“ získať cenu v autorskej súťaži pôvodných televíznych hier, no nakrútiť ju mohli až v roku 1990. Komédiu o absolútnej „ukecanosti“ niektorých mladých intelektuálov, ich snobstve a hlavne neschopnosti činu, pretože žijú vo svete slov a ilúzií, nakrútil režisér Ladislav Smoljak s hercami Květou Fialovou, Nellou Boudovou, Davidem Prachařem a Janem Kašparem.

Hru Motýľ na anténe uviedlo Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) pri príležitosti vlaňajšieho 100. výročia založenia Československej republiky. Pod slovenskú premiéru hry sa režijne podpísala divadelná a filmová režisérka, ktorá žije a tvorí najmä v Bratislave, Soňa Ferancová. V BDNR hosťovala po prvý raz, rovnako tak tu bola po prvý raz uvedená hra Václava Havla. Text preložila Michaela Homolová. V spracovaní Soni Ferancovej sa hra stala výstižnou paródiou (pseudo)intelektuálneho prístupu k ľuďom a svetu, múdrou komédiou o našich egách, malostiach a neschopnostiach, osobitou výpoveďou k večnej téme partnerských a rodinných vzťahov. Témy a povahy ľudí Václav Havel vykreslil tak majstrovsky, že sú živé a aktuálne aj po päťdesiatich rokoch od vzniku hry.

Mladý spisovateľ Janko (Filip Štrba) oslavuje doma tridsiate narodeniny, spolu s manželkou Máriou (Anna Zemaníková) a svokrou (Marianna Mackurová). Ako hosť je prítomný aj nový podnájomník, inštalatér pán Bašta (Dodo Šamaj), ktorý však počas nekonečných literátskych rozhovorov zaspí. Zo susednej izby sem prekvapivo začne prenikať voda… Tak sa začína príbeh Motýľ na anténe. Hudbu Bedřicha Smetanu k nemu vybrala režisérka Soňa Ferancová. Scéna: Miriam Struhárová a.h., kostýmy: Simona Vachálková a.h., dramaturgia Monika Tatarková.

Motýľ na anténe priletí do Bábkového divadla na Rázcestí v utorok 15. októbra o 19:00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť na www.ticket-art.sk, alebo rezervovať na vstupenky@bdnr.sk, 048/412 55 13.