Aj keď sa o prestavbe západnej tribúny zimného štadióna hovorí prakticky od dokončenia rekonštrukcie severnej časti v roku 2013, diváci si na sedačky novej tribúny sadnú až v roku 2021. Mestská firma MBB, ktorá štadión spravuje, už po dlhotrvajúcich prípravách hľadá zhotoviteľa stavby.

Banskobystrický zimný štadión, ktorý ako krytá hokejová hala slúži od roku 1966, pričom na nekrytej ľadovej ploche na rovnakom mieste sa korčuliari preháňali už desať rokov skôr, má dnes kapacitu 2 841 miest pre divákov. Jeho súčasnú podobu ovplyvnili rekonštrukcie z rokov 2009 (južná tribúna) a 2013 (severná tribúna). V posledných rokoch bolo tiež nutné dokončiť práce v zázemí a nemalé náklady si vyžiadalo aj viacnásobné odstraňovanie havarijných stavov statických i technologických prvkov budovy.

Domovský stánok trojnásobného slovenského ligového šampióna sa však, napriek viacerým rekonštrukciám, radí medzi tie s najmenšou diváckou kapacitou spomedzi štadiónov popredných klubov. A aj keď projekt rekonštrukcie západnej tribúny počíta s čiastočným rozšírením štadióna, k výraznejšiemu navýšeniu kapacity nedôjde.

Odklon od pôvodného zámeru

Prekvapením je, že vlastník štadióna spolu so samosprávou napokon prehodnotili realizáciu pôvodného zámeru úpravy vstupnej časti štadióna. Už skôr prezentované vizualizácie počítali v rekonštrukcii nadväzujúcej na predchádzajúce úpravy južnej a severnej strany štadióna. Stoja za tým aj okolnosti uplynulého roka, kedy sa Banská Bystrica pustila do prípravy organizácie Európskeho letného olympijského festivalu mládeže (EYOF).

Pôvodne prezentovaný zámer rekonštrukcie vstupnej časti štadióna.

EYOF sa mal v Banskej Bystrici konať už v lete 2021, ale napokon ho kvôli pandémii presunuli až na rok 2022. Aj keď mesto najskôr v súvislosti s podujatím hovorilo najmä o stavbe novej multifunkčnej haly, čoraz viac sa do popredia dostala najmä možnosť využitia zimného štadióna. S tým organizátori počítajú ako s najväčšou halou pre potreby športových zápolení na tomto medzinárodnom podujatí.

Práve v súvislosti s organizáciou podujatia EYOF získala samospráva, respektíve priamo mestská spoločnosť MBB, a.s. ďalšiu dotáciu od vlády na rekonštrukciu súčasnej športovej infraštruktúry.

Postupne tak pribúdali ďalšie zdroje pre potreby rekonštrukcie, ktorá sa napokon nabalila aj o obnovu ďalších častí štadióna či rekonštrukciu tréningovej haly B aj s jej telocvičňou. Hlavná hala zároveň po rokoch získa nový náter strechy a bez zásadných prestavieb obnovia aj východnú stranu štadióna. Predpokladaná hodnota zákazky je z pohľadu mestskej firmy MBB, a.s. vyčíslená na 5,97 milióna eur bez DPH. Lehota na predkladanie ponúk trvá do 23. júna. Zhotoviteľ by sa mal zaviazať ukončiť hlavné stavebné objekty približne do desiatich mesiacov od začatia stavby.

Otázniky nad novou tribúnou

Prestavba západnej časti štadióna sama o sebe neprinesie výraznejší nárast diváckej kapacity štadióna. Počet miest na sedenie sa zvýši o takmer 140, zároveň však čiastočne klesne počet miest na státie pre fanklub. Nové riešenie západnej tribúny prinesie komfortné sedenie pre 663 divákov a vznikne tiež 99 miest na státie.

Nad tribúnou však vzniknú aj ďalšie VIP priestory s tridsiatkou ďalších sedadiel. Nad nimi má byť priestor pre umiestnenie LED obrazoviek. Štadión zároveň získa reprezentatívny vstup s novými priestormi pre pohostinské a reštauračné služby, časť nového rozšírenia budovy má získať zelenú strechu.

„Po pohľade na projektovú dokumentáciu sa viacerí fanúšikovia obávajú, či z novej tribúny najmä tí z vyšších častí tribúny dovidia na bránku či priestory za ňou. Veríme však, že kompetentní túto dôležitú otázku vyriešia a nájdu riešenie k spokojnosti divákov a skalných priaznivcov, ktorí práve na tejto tribúne majú svoj sektor,“ hovorí Leo Turčan z fanklubu HC ’05.

Ďalšie otázky vychádzajú najmä z omeškania stavby, ktorú pozorne sleduje aj samotný hokejový klub. Projekt sa pritom oproti pôvodným plánom kvôli organizácii EYOF nemusel meniť. „Na projekte prestavby západnej tribúny nie je potrebné pre EYOF nič špeciálne meniť, keďže už v pôvodnom zadaní sa prioritne riešilo zvýšenie kapacity západnej tribúny o plnohodnotné miesta s kvalitným výhľadom na hraciu plochu a maximálne účelné, funkčné a komfortné využitie všetkých priestorov v zázemí,“ znelo vlaňajšie stanovisko MBB, a.s. pre BBonline.sk.

Mestská firma pôvodne počítala s tým, že s prestavbou štadióna začne po ukončení predošlej hokejovej sezóny. Tá skončila predčasne, avšak aj samotnú súťaž na zhotoviteľa spoločnosť MBB vyhlásila až koncom mája.

Minimálne jednu sezónu sa tak hokej na banskobystrickom štadióne hrať nebude. Klub HC ’05 zvažoval možnosť presunu svojich domácich zápasov do Brezna. V súčasnosti je však, s ohľadom na stále platné protiepidemiologické obmedzenia, otázny štart celého nového ročníka najvyššej hokejovej súťaže.