Divadelný festival ŠpanDiv tento víkend už po šestnásty raz prinesie na Španiu Dolinu za vrece príbehov, rozprávok, kúziel, zábavy i hier. A opäť pre malých aj veľkých.

V sobotu 10. augusta, hneď po slávnostnom otvorení festivalu, rozbalí svoje kúzla a čary Kúzelník Talostan(10:00 h). Divadlo Žihadlo uvedie známy príbeh o chamtivom a lakomom kohútikovi, ktorému obetavá a dobrosrdečná sliepočka, spolu s malými divákmi,  zachráni život. Rozprávka Kohútik a sliepočka, hoci v nej ide o život,  je plná pesničiek, humoru a dobrej nálady (11:30 h).

Jaškovinky – hry, súťaže aj koníky v podaní Divadla pod balkónom rozveselia a pobavia všetkých, bez rozdielu veku (14:00 h). A iste sa to podarí aj klaunovi Adynovi (Adrián Ohrádka, Teáter Komika), ktorý by sa chcel stať veľkým kúzelníkom. A k tomu bude potrebovať trochu žabieho slizu, šupinku z hada, tri ryšavé vlasy… no hlavne asistenciu divákov (15:00 h).

Dve škriatkovské princezné, Fónka a Tónka z Gramofónie (Divadlo pod balkónom), zas naučia deti pekné nové pesničky aj tance a určite si medzi nimi nájdu aj nových kamarátov (16:00 h).

Večer prvého dňa špaňodolinského divadelného festivalu bude patriť známej komédii Williama Shakespeare Skrotenie zlej ženy. Príbeh bohatého vdovca, ktorý má dve dcéry a rozhodne sa vydať najskôr tú staršiu, čo sa aj podarí, no proti jej vôli, napísal Shakespeare okolo roku 1590. Odvtedy sa úspešne hrá na divadelných doskách a filmových plátnach po celom svete. Na festivale ŠpanDiv Skrotenie zlej ženy uvedie Divadlo Commedia, a to v komornej  a výrazne komediálnej úprave (20:00 h).

V nedeľu 11. augusta  už o 9:30 h čaká na deti rozprávka Soľ nad zlato v podaní Divadla Harry Teater. Príbeh o dvoch komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami  a v ktorom soľ zvíťazí nad zlatom.

Malých divákov iste poteší aj Posledný dinosaurus (11:00 h).  Volá sa Samo a vyliahol sa z vajíčka v múzeu. A keďže je na svete sám, vydá sa hľadať svoju rodinu… A veru rozprávka Posledný dinosaurus, ktorú na Španiu Dolinu príde zahrať Divadlo na hojdačke, bude zároveň aj posledným predstavením 16. ročníka festivalu ŠpanDiv.

Organizátormi festivalu ŠpanDiv 2019 sú Penzión Klopačka Špania Dolina, Divadlo Harry Teater a spoločnosť MONTANA. Hlavným partnerom festivalu je Fond na podporu umenia. Z verejných zdrojov festival podporil Banskobystrický samosprávny kraj.