Publikácia prinášajúca autentické svedectvá detských vojakov zo Sierry Leone bude mať prezentáciu aj v Banskej Bystrici v historickej Radnici.

Dňa 15. decembra 2011 sa o 17:00 hod. v historickej Radnici na Námestí SNP uskutoční prezentácia knihy tlačovej hovorkyne Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov Annette Rehrlovej Diamantové deti.

Publikácia prináša autentické svedectvá detských vojakov zo Sierry Leone postihnutej v rokoch 1991-2002 občianskou vojnou. Tieto deti museli opustiť svoje domovy, stratili svojich príbuzných, boli unesené, zmrzačené, nútené bojovať, stali sa sexuálnymi otrokmi.

Brutalita, s ktorou boli konfrontované, posúva hranice našich pojmov označujúcich ľudské utrpenie. Ich vnútorná sila však zároveň presviedča o netušených možnostiach týchto zraniteľných a krehkých bytostí.

Tím slovenského vydania Diamantových detí je z troch štvrtín banskobystrický. Jeho aktivity sa nesústreďujú iba na samotnú knihu, ale cieľom je aj osveta v problematike detských vojakov a účasť na medzinárodnej kampani solidarity Red hand day v spolupráci s miestnymi komunitami. Doteraz sa realizovali akcie s MŠ Tulská, s Materským centrom Podlavice a s banskobystrickými parkouristami.

Partnermi projektu sú Amnesty International Slovensko, filmový festival Jeden svet a Mesto Banská Bystrica, ktoré prispelo aj na tlač knihy. Čiastkové aktivity projektu sa uskutočňujú aj vďaka ústretovosti Unicef Slovensko a terre des hommes Nemecko.

Projekt podporuje aj samotná autorka, ktorá sa 4.decembra 2011 zúčastnila prezentácie knihy v Bratislave. Viac sa môžete dozvedieť na www.rebelia.sk/diamantovedeti a na facebookovom profile Diamantové deti. Kniha sa predáva prostredníctvom eshopu na uvedenej stránke.

Vstup na prezentáciu je voľný.